28.08.2023 16:00 21 OR
Już w 4 województwach potwierdzono zachorowanie na legionellę. Jak dotąd na tę tajemniczo brzmiącą chorobę zmarło w Polsce 11 osób.
Od pewnego czasu słyszymy o coraz częstszych przypadkach legionelli. Z powodu zakażenia umierają w Polsce kolejne osoby. Dotychczas przypadki legionelli potwierdzono w czterech województwach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim i wielkopolskim.
W związku ze zwiększającą się liczbą zachorowań, sprawdziliśmy jakie ryzyko zakażenia istnieje w naszym regionie. Oficjalne stanowisko w tej sprawie wydał PEWIK GDYNIA SP. z o.o.
— Informujemy, że woda produkowana przez PEWIK GDYNIA Sp. z o. o. pochodzi w całości z ujęć podziemnych. Temperatura wody ujmowanej utrzymuje się w granicach 8 - 9 stopni C, czyli znacznie poniżej temperatury umożliwiającej bytowanie i namnażanie się bakterii Legionella, która zawiera się w przedziale 25-40 st. C. Ryzyko występowania bakterii Legionella dotyczy instalacji wody ciepłej w miejscach występowania tzw. aerozolu wodnego, takich jak prysznice, jacuzzi oraz systemów klimatyzacji, fontann czy kurtyn wodnych. Nie występuje zatem ryzyko rozwoju bakterii Legionella w zbiorczym systemie wodociągowym. Zapewniamy, że zimna woda w sieci wodociągowej jest bezpieczna i można ją pić prosto z kranu – tym bardziej, że w ogóle nie jest możliwe zakażenie się Legionellą poprzez picie wody, nawet skażonej.
Legionelloza jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze (od 20-50°C). Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia. Bakterie Legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach i klimatyzatorach.
Z powodu zakażenia zmarło już jedenaście osób. Jak poinformował dziś (28 sierpnia) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie wśród ofiar jest dziesięć osób z Rzeszowa i jedna z powiatu rzeszowskiego, w wieku od 64 do 95 lat. Wszyscy mieli choroby współistniejące.