25.08.2023 14:00 107 OR

Stosy drewna przeraziły mieszkańców Bolszewa

fot. Czytelnik Bartosz

Wycinanie lasów zawsze budzi wiele emocji. Mieszkańcy Bolszewa żywo zareagowali na leżące na skraju lasu stosy drewna. Wyjaśniamy, dlaczego na terenie Nadleśnictwa Strzebielino wycięto aż tyle drzew.

Dziesiątki ściętych drzew na skraju lasu budzą pytania o sens takich zabiegów i możliwość bezpodstawnego niszczenia drzewostanu. Podobnie było w Bolszewie, gdzie w pobliżu ulicy Jagodowej ułożone zostały wycięte w ostatnim czasie drzewa.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli Nadleśnictwa Strzebielino. Leśnicy wyjaśnili, że wycinka to zabieg pielęgnacyjny tamtejszego drzewostanu.

Ponieważ lasy starzeją się i po to żeby mogły z nich korzystać kolejne pokolenia, wymagają pielęgnacji. To wymaga niekiedy wycinki niektórych drzew. Drewno pozyskane podczas tych zabiegów trafia do nas m.in. w postaci konstrukcji domów, podłóg, mebli, instrumentów muzycznych, książek czy setek innych przedmiotów — informuje Lilianna Koszutowska, rzecznik Nadleśnictwa Strzebielino.

fot. Czytelnik Bartosz fot. Czytelnik Bartosz fot. Czytelnik Bartosz fot. Czytelnik Bartosz fot. Czytelnik Bartosz fot. Czytelnik Bartosz

Charakter wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych zawsze zależy od okresu życia drzewostanu, a także od jego składu gatunkowego, jakości, stanu zdrowotnego i sanitarnego.

W pobliżu ul. Jagodowej w Bolszewie wykonywane są zabiegi pielęgnacyjne w trzech oddziałach na powierzchni 4 ha. W tym przypadku mamy do czynienia z drzewostanem dojrzałym, w którym wykonujemy tzw. trzebież późną. Ze względów logistycznych cały przygotowany surowiec jest gromadzony przed wywiezieniem w jednym miejscu na placu składowym. Nasze działania są standardowe i zgodne z zapisami Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Strzebielino na lata 2022 – 2031, które zostały zatwierdzone przez Ministra Klimatu i Środowiska - dodaje Lilianna Koszutowska.

Prowadzona przez Nadleśnictwo Strzebielino gospodarka jest również certyfikowana przez międzynarodowy certyfikat dający gwarancję prowadzenia odpowiedzialnej gospodarki leśnej – PEFC. Oznacza to, że lasy są zarządzane zgodnie z międzynarodowymi standardami ochrony środowiska, poszanowaniem wartości społecznych miejscowej ludności oraz zachowaniem równowagi między zasadami ekonomicznymi, a utrzymaniem trwałości ekosystemów leśnych na tym obszarze.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...