14.08.2023 15:38 15 KB

Jak spędzić 15 sierpnia w Wejherowie i okolicach? Podpowiadamy co będzie się działo w Święto Wojska Polskiego

archiwum TTM/pixabay/MOSiR Rumia

Wielkimi krokami zbliża się szczególna data dla Polek i Polaków. Sierpień często określany jest miesiącem bohaterów, zaś 15 sierpnia, jak żaden inny dzień roku, oddaje ducha herosów polskiej historii. Obchodzimy bowiem rocznicę Bitwy Warszawskiej, szerzej znanej jako „Cud nad Wisłą”, oraz święto Wojska Polskiego. Sprawdziliśmy jakie atrakcje czekają na mieszkańców w powiecie wejherowskim, puckim oraz w Gdyni.

Gdynia

W całym kraju odbywają się uroczystości wojskowe, nie inaczej będzie w Gdyni, która w szczególny sposób związana jest z morzem. Dowództwo Marynarki Wojennej ma swoją siedzibę właśnie w tym mieście, przez co możemy się spodziewać wielu atrakcji. Obchody Święta Wojska Polskiego zaczynają się o godz. 8.00, przez podniesienie gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej. Kolejnym punktem o godzinie 9.00, na cmentarzu Marynarki Wojennej będzie modlitwa ekumeniczna i złożenie kwiatów przy Kwaterze Pamięci. Następnie o godzinie 12.00 można się spodziewać apelu z okazji Święta Wojska Polskiego, gdzie odegrany zostanie min. hymn narodowy wraz z salutem armatnim oddanym ze słynnego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Na zakończenie świętowania, o godzinie 17.00 odbędzie się koncert pieśni patriotycznych „Polski Sierpień” w parku Marii i Lecha Kaczyńskich na Kamiennej Górze. Możemy spodziewać się muzycznych brzmień od lat 20 do 80 ubiegłego wieku.

Wejherowo

15 sierpnia w Wejherowie upłynie pod znakiem tańca i dobrej zabawy. Retro Wejherowo - Potańcówka Miejska, to wydarzenie które bawi i łączy wejherowian od kilku lat. W 2023 roku do wspólnej zabawy zachęcać będzie Ferjan Jastrzębski, Tango Fobb oraz Warszawskie Combo taneczne.

Jest to wydarzenie, które na stałe zapisało się do kalendarza imprez kulturalnych miasta i zjednało sobie całe mnóstwo entuzjastów tego wydarzenia, co jest dla nas olbrzymim powodem do radości, ale też wyzwaniem, by nie zawieść niczyich oczekiwań - mówi Adam Szulc, kierownik Działu Promocji i Marketingu w Wejherowskim Centrum Kultury.

Wzorem lat ubiegłych, uczestnicy będą mogli wziąć udział w koncertach, animacjach, konkursach, czy nauce tańca. W tym roku, będą to polki i walczyki. Wejherowska retro impreza startuje o godz. 15.00, niezmiennie na placu J. Wejhera.

ZOBACZ TEŻ: Na Kalwarii Wejherowskiej odbędzie się odpust Wniebowzięcia NMP

Rumia

W Rumi, 15 sierpnia, można spodziewać się festynu z okazji Dnia Patrona Rumi św. Jana Bosko. Wydarzenie odbędzie się na kompleksie boisk wielofunkcyjnych przy ul. Bukowej w Rumi. Podczas trwania imprezy będzie można wylicytować obrazy artystki Agnieszki Sperkowskiej, z której dochód zostanie przeznaczony na zakup wózka inwalidzkiego dla rumianina Stanisława Dmpsa, byłego policjanta. Można go wesprzeć bezpośrednio na stronie - tiny.pl/cwtks

Start imprezy planowany jest na godzinę 15.00, poniżej program imprezy:

  • godz. 15.00 – przywitanie mieszkańców i gości

  • godz. 15.05 - mecz piłki nożnej: Reprezentacja Rumi - Reszta Świata (I połowa)

  • godz. 15.35 - pokaz capoeiry w wykonaniu grupy Capoeira Brasil Rumia

  • godz. 15.45 - mecz piłki nożnej: Reprezentacja Rumi - Reszta Świata (II połowa)

  • godz. 16.20 - Cuda-Wianki, czyli konkurs wiedzy oraz rodzinny konkurs rysunkowy

  • godz. 16.20 - spektakl dla dzieci „Złota rybka” w wykonaniu duetu Koperek i Kminek

  • godz. 17.00 - występ ukraińskiego zespołu Made in UA - muzyka coverowa

  • godz. 18.00 - rozstrzygnięcie konkursu wiedzy oraz rysunkowego

  • godz. 18.20 - wystąpienie burmistrza Rumi Michała Pasiecznego

  • godz. 18.30 - koncert zespołu PIERSI

Kosakowo

W Kosakowie odbędą się obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na pamiątkę wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. złożone zostaną kwiaty w Kwaterze Żołnierzy Września 1939 r., przy cmentarzu w Kosakowie o godz. 12.30.

Polska Bitwa z Bolszewikami uważana jest za jedną z ważniejszych w skali świata. Lenin po dojściu do władzy i utworzeniu Związku Sowieckiego zamierzał zrealizować swoje imperialne ambicje i nieść komunizm dalej na zachód. Polska, co wiadomo z historii, jest bramą ze wschodu na zachód i odwrotnie, zatem pierwszym wyzwaniem i państwem do połknięcia była właśnie Polska, która w wyniku wielkiej mobilizacji zatrzymała Sowietów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...