12.08.2023 16:00 1 OR/Nadleśnictwo Strzebielino

"Ten sprytny chrząszcz doskonale radzi sobie ze swoimi prześladowcami'. Przekrasek mróweczka czyści las ze szkodników

fot. Nadleśnictwo Strzebielino

Owady stanowią bardzo ważną część ekosystemu leśnego. Niektóre z nich wyrządzają drzewom ogromną szkodę. Są też takie, które szkody skutecznie niwelują.

Mowa tu m.in. o owadzie o wdzięcznej nazwie przekrasek mróweczka. Jest to niewielki chrząszcz, który występuje na terenie całej Polski. Zasięgiem swym obejmuje Europę, Azję a także Amerykę Północną, gdzie jako owad pożyteczny został przeniesiony. Preferuje drzewostany iglaste, a szczególnie upodobał sobie sosnę.

Jest to charakterystycznie ubarwiony owad o długości ciała ok. 0,7-1 cm. Z wyglądu przypomina mrówkę a jego biało-czerwono-czarne ubarwienie pozwala na łatwe rozpoznanie tego gatunku. Jest bardzo zwinny i drapieżny, nierzadko atakuje owady większe od siebie. Również bardzo drapieżne są jego różowo ubarwione larwy. Ponieważ żyje pod korą jego ofiarami padają głównie larwy korników — czytamy na stronie internetowej Nadleśnictwa Strzebielino

Przekrasek mróweczka pomaga w ograniczeniu liczebności gradacyjnie rozmnażających się korników. Jeden dorosły przekrasek potrafi upolować w ciągu dnia nawet pięć ofiar a konsumpcja zajmuje mu nie więcej niż 10 minut. Niestety, choć liczebność przekraska jest dość duża, to informację jakoby potrafił zniszczyć wszystkie larwy korników można włożyć między bajki.

Ten sprytny chrząszcz doskonale radzi sobie ze swoimi prześladowcami. Jako owad bardzo ruchliwy jest ofiarą, którą po prostu trudno złapać. Poza tym w sytuacji zagrożenia natychmiast przyspiesza i chowa się za odstającą korą. W przypadku braku takiej możliwości podkurcza odnóża i spada z drzewa bądź rozpościera swoje skrzydła i … odlatuje.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...