20.07.2023 16:00 27 PM/PEJ
Atomówka: wybudują konstrukcję morską do rozładunku
Powstanie nowa linia kolejowa, nowa droga krajowa oraz konstrukcja morska do rozładunku (MOLF). W czerwcu Rząd RP uchwalił Program Wieloletni, który zapewnia finansowanie kluczowych inwestycji na Pomorzu towarzyszących strategicznym projektom energetycznym. Porozumienie określające zasady współpracy przy budowie tej konstrukcji podpisały 19 lipca 2023 roku Polskie Elektrownie Jądrowe oraz Urząd Morski w Gdyni.
Urząd Morski w Gdyni przy wsparciu spółki PEJ przystępują do realizacji budowy konstrukcji MOLF, co jest możliwe dzięki podjętej przez rząd decyzji o powołaniu programu wieloletniego dla sfinansowania infrastruktury towarzyszącej dla elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie.
— MOLF to kluczowy dla terminowej realizacji inwestycji element infrastruktury towarzyszącej i jestem przekonana, że dzięki profesjonalizmowi i doświadczeniu Urzędu Morskiego w Gdyni MOLF powstanie na czas – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zorganizowali wiec poparcia dla elektrowni jądrowej. Protest szykują przeciwnicy atomu
— Budowa elektrowni jądrowej to jedno z głównych wyzwań, jakie stoją przed polskim sektorem energetycznym w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Ta wielka inwestycja wymaga jednak wzniesienia infrastruktury towarzyszącej, która powstanie w pierwszej kolejności. Nowa linia kolejowa, nowa droga krajowa oraz konstrukcja morska MOLF służąca do rozładunku elementów do budowy elektrowni, które przypłyną drogą morską, to trzy zasadnicze inwestycje, które musimy ukończyć, aby elektrownia mogła powstać. Cieszę się, że konstrukcja MOLF będzie realizowana przez Urząd Morski w Gdyni, który w ostatnich latach przeprowadził m.in. budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną — powiedział Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Fot. Polskie Elektrownie Jądrowe
Konstrukcja ma umożliwić sprawny transport i rozładunek wielkogabarytowych elementów budowanej na Pomorzu elektrowni jądrowej.
— Projekt ten wraz z nową drogą dojazdową i nowymi oraz zmodernizowanymi połączeniami kolejowymi, przyczyni się także do rozwoju regionu i podniesienia jakości usług transportowych oferowanych mieszkańcom i turystom – powiedział Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zakończono międzynarodowe konsultacje ws. elektrowni jądrowej w gminie Choczewo
Do konstrukcji morskiej będą cumowały statki z elementami wyposażenia elektrowni jądrowej.
— Urząd Morski w Gdyni posiada bogate doświadczenie i kompetencje w zakresie budowy i utrzymania konstrukcji morskich, w tym obiektów infrastruktury portowej i dostępowej. W przypadku budowy elektrowni jądrowej w województwie pomorskim, efektem naszej pracy będzie konstrukcja morska umożliwiająca rozładunek w pobliżu budowy elektrowni. Do tej konstrukcji morskiej będą cumowały statki z elementami wyposażenia elektrowni jądrowej. To rozwiązanie będzie tańsze niż budowa fabryki na zapleczu elektrowni. Cieszymy się, że potencjał administracji morskiej został zaangażowany do kolejnej inwestycji, strategicznej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski - powiedział Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
Sama budowla, po wybudowaniu elektrowni, nie zostanie rozebrana, ma wzbogacić infrastrukturę hydrotechniczną na tym odcinku wybrzeża
Komentarze
Tom Atom26.07.2023 11:07:03
jedna już powstała i ją rozebrano
0 1 + odpowiedz
Jerzy Lipka25.07.2023 13:06:19
Człowieku, pomyśl trochę, nim coś napiszesz? Czym dziś jest cały rejon, między Łebą a Wejherowem??? Przecież to kompletne komunikacyjne wykluczenie dla ludzi, nie posiadających auta, lub z jakichś względów nie posiadających prawa jazdy. Ile jest połączeń (nawet w sezonie) między Łebą a Choczewem np? Tylko jedno na dobę, JEDNO ROZUMIESZ TO??? Dramat, katastrofa. Nie sądziłem nawet, że może być aż tak źle! Jak w takich warunkach w ogóle można funkcjonować? Kolej to życie w tej sytuacji, kolej która połączy Wejherowo z Łebą, a która to kolej bez elektrowni jądrowej w ogóle by nie powstała!
3 1 + odpowiedz
JANEK21.07.2023 13:47:49
Amerykanie wybudują elektrownię za grube dolary , ale też zapewne dożywotnio będą serwisować elektrownię , to przecież główny zysk tych firm co mają budować .
3 2 + odpowiedz
Jerzy Lipka24.07.2023 11:49:19
Skoro w latach 90 tych XX wieku zlikwidowano Żarnowiec, bo wpływ na decyzję mieli węglowi lobbyści w rodzaju Bojarskiego czy Syryjczyka, to utraciliśmy część kompetencji. Dziś trzeba o pomoc poprosić firmy z poza Polski, by odbudować własne kompetencje. Ale i tak przy pierwszym reaktorze 40% prac wykonają polskie firmy (jeśli chodzi o wartość robót) a przy kolejnych nawet 70%. Więc polskie firmy zarobią, znacznie więcej niż np w przypadku ofshore. Oczywiście nie jestem przeciwnikiem ofshore, by była jasność.
2 1 + odpowiedz
Przyszłość 21.07.2023 12:53:17
Róbcie te swoje biznesy za własne pieniądze a od naszych pieniędzy się odczepcie
3 3 + odpowiedz
Atom -nie 21.07.2023 12:27:23
Jest takie stowarzyszenie jak Obywatelski Ruch Na Rzecz Energetyki Jądrowej niby obywatelski ruch ale kto finansuje ten "obywatelski ruch " a już w całej Polsce działają , Członkowie tego stowarzyszenia wypowiadają się na temat zalet Elektrowni Atomowej , warto by dowiedzieć kto sponsoruje organizację zarejestrowaną w Konstancinie , może więc lepiej w tym Konstancinie wybudować Elektrownię Atomową .
3 7 + odpowiedz
Jerzy Lipka24.07.2023 11:52:45
Kto sponsoruje? Sami się sponsorujemy, finanse i sprawozdania do US Stowarzyszenia są jawne, jeśli ktoś się nie leni, to sobie sprawdzi i nie wypisuje bzdur. Natomiast pytanie, kto sponsoruje organizacje antynuklearne w Polsce? Pytanie retoryczne, i tak znamy odpowiedź.
2 1 + odpowiedz
Podatnik za referendum 21.07.2023 12:14:44
Jako podatnik , płacący uczciwie i rzetelnie wszystkie swoje zobowiązania do państwa polskiego , nie wyrażam zgody aby bez Referendum budowano Elektrownię Atomową . Najpierw rząd powinien spytać w referendum ludzi czy chcą aby w ich rejonie powstała Elektrownia atomowa , która może być zagrożeniem takim jak był Czarnobyl
3 3 + odpowiedz
Jerzy Lipka24.07.2023 11:45:38
Są sondaże i badania które wykazują, że co najmniej 3/4 społeczeństwa jest za energetyką jądrową. Natomiast aby głosować w referendum, należy mieć podstawową wiedzę o tym czym jest energetyka jądrowa. Trudno bowiem głosować nad czymś, o czym się nie ma pojęcia. Więc musi być wpierw edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja! A tymczasem nie mamy czasu do stracenia, dość już go straciliśmy z winy polityków i teraz czas się wziąść do roboty i budować EJ w Polsce. Tyle krajów korzysta z tej wydajnej i czystej technologii, że nie widzę pozodu, by Polska miała nie korzystać na skutek jakichś fanaberii mniejszości, która ma interesy osobiste w tym, by energetyki jądrowej u nas nie było. DOŚĆ PRYWATY!
3 1 + odpowiedz
Jerzy Pipka 21.07.2023 10:19:17
Elektrownia atomowa to najgorsze co mogłoby przytrafić się Polakom. Prąd wcale nie byłby tani, bo trzeba byłoby pokryć koszty budowy elektrowni atomowej.
6 5 + odpowiedz
Jerzy Lipka24.07.2023 12:07:50
Liczy się stosunek korzyści do ceny! Tak samo trzeba pokryć koszty energetyki odnawialnej, czy gazowej, a poza tym pokrywać koszty funkcjonowania systemu energetycznego z ich dominacją, koszty tego, że gaz sprowadzamy w większości z zagranicy, a wiatr i słońce nie dają energii w sposób ciągły! Bo to tez kosztuje. Więc proszę nie pisać bzdur, że społeczeństwo pokrywa tylko koszty atomu, a innych źródeł nie. No i oczywiście to, co w zamian za te koszty? Bo w przypadku EJ to pewna energia i stabilna na trzy pokolenia! Czego nie da się powiedzieć o OZE.
2 1 + odpowiedz
Antonówka to przeżytek21.07.2023 07:57:38
Atomówka to przeżytek , zarobią firmy Amerykańskie , może Koreańskie przy okazji może polskie , ale w efekcie my zapłacimy w podatkach w cenie prądu , Nikt już nie przyjedzie nad polskie morze z Czech ,Słowacji , nawet z południa Polski Za budową są ludzie Pisu
4 10 + odpowiedz
Jerzy Lipka21.07.2023 08:58:29
Przy budowie EJ pierwszym bloku 40% wartości prac wykonają nasze firmy, które już budowały EJ za granicą wcześniej. Przy drugim bloku nawet 70%. Ponadto sprawą BEZCENNĄ są kompetencje w tej dziedzinie, które odbudujemy po okresie "Wielkiej Smuty" lat 90-tych XX wieku, likwidacji Żarnowca i niszczenia oraz rozkradania polskiej gospodarki. Jeśli przyszłością światowej energetyki są instalacje termo-jądrowe, polegające na łączeniu jąder atomów wodoru, w cięższe jądra atomów helu (jak na słońcu) to jest to na tyle skomplikowana technologia, że opanują ją wyłącznie kraje, które przez wcześniejsze lata rozwijały kompetencje w energetyce jądrowej. Trudno będzie przejść do tego etapu z poziomu wiatraków, czy spalania węgla!!! Jeśli nie chcemy, by Polska była energetycznym trzecim światem, musi rozwijać się naukowo oraz budować kompetencje, także w dziedzinie energetyki jądrowej! A w niczym to nie przeszkadza rozwijać i inne zdolności energetyczne! Tylko trzeba skończyć z myśleniem "branżowym" i myśleniem w kategorii wyłącznie własnego egoistycznego interesu!
8 5 + odpowiedz
Antonówka 21.07.2023 12:00:25
Wszystko to pięknie brzmi , oczywiście można z tym polemizować , pytanie podstawowe dlaczego Niemcy tak bardzo rozwinięty kraj może nawet 20 -30 lat przed nami zamyka elektrownie atomowe , czy postradali zmysły ? Elektrownie Atomową nie buduje się w rok dwa , tu trzeba dekady , czy jest zgoda polityczna , czy było referendum , czy jest zapewnione finansowanie , , kiedy to się zwróci ? Przecież mamy najdroższy prąd w Europie , Możemy go kupować taniej od Szwedów , Niemców ,nawet Duńczyków i Francuzów
4 4 + odpowiedz
Jerzy Lipka24.07.2023 12:13:30
Niemcy zamknęli atomówki i wracają do węgla w szybkim tempie! W Niemczech otwierane są nowe odkrywki węgla brunatnego, czy ktoś z tych protestujących anty-atomowców widział kiedyś krajobraz po odkrywce węgla brunatnego? Proponuję obejżeć, są zdjęcia w internecie!!! Niemcy mają w rządzie fanatycznych Zielonych, którzy w latach 70-tych XX wieku blokowali drogi i protestowali przeciw amerykańskim rakietom średniego zasięgu w Europie, podczas gdy milczeli o sowieckich, już zainstalowanych wówczas po drugiej stronie żelaznej kurtyny! Tak, tak, pamiętam jeszcze początki i genezę tego tzw ruchu Zielonych w Europie czy USA!!! To ci sami ludzie, tylko się zestarzeli i objęli decyzyjne stanowiska!
2 1 + odpowiedz
Sasin21.07.2023 09:25:24
Tu tylko chodzi o wyprowadzenie pieniędzy , rozkradniecie czego się da
5 3 + odpowiedz
Niestety20.07.2023 20:58:51
Wszystko rozgrzebią i porzucą jak w Żarnowcu. Lepiej niech ta elektrownia powstanie w Bełchatowie jak już musi. Kto to wymyślił aby w jednej gminie było tyle elektrowni - fotowoltaika, wiatrowa i jeszcze atomowa? Gdzie tu bezpieczeństwo energetyczne? Nie mówiąc już, że budowanie reaktorów na piachu jest debilizmem. Już na pustyni budowali i reaktor od spodu popękał. Kto w ogóle wymyśla te lokalizacje??
5 7 + odpowiedz
21.07.2023 09:46:24
Mów od razu, że chodzi o pensjonat, a nie czarujesz o piachu.
4 3 + odpowiedz
Jerzy Lipka21.07.2023 09:04:21
Mylisz się. W Żarnowcu Poska budowała elektrownię samodzielnie, mogła przerwać, kiedy zapadła taka (błędna) decyzja polityczna. Teraz zaś będą podpisane umowy, częściowo już są, z krajem, który jest dla nas kluczowym partnerem. Nie sądzę, by przyszły rząd zdecydował się na ich zerwanie. Oczywiście nie znam wyników wyborów, ale na dzień dzisiejszy nie byłoby możliwe utworzenie w Polsce rządu, przez którąkolwiek ze stron sporu politycznego, bez udziału Konfederacji, partii zdecydowanie pro-atomowej. Tak wynika z matematycznych wyliczeń.
5 5 + odpowiedz
21.07.2023 05:40:36
Widzę, że mamy do czynienia z fachowcem z dziedziny budowy reaktorów. :D wszystko sprowadza się do tego, że budują w naszym powiecie siec do przesyłu tej energii alektrycznej wglab Polski. Po co robić kilka projektów na kilka magistrali, jak można to zrobić za "jednym rzutem".
2 3 + odpowiedz
Kupiś20.07.2023 21:14:03
Gdybyś był taki mądry za jakiego chcesz uchodzić to byś kmiocie na urzędzie siedział i decydował. Na szczęście tylko możesz pomądrzyć się w internetach.
2 5 + odpowiedz
Jerzy Lipka24.07.2023 12:24:14
Co do urzędu, to ja się nie sprzedaję żadnej opcji politycznej, czy Stronnictwu. Moim stronnictwem jest Polska, a motywacją do działania patriotyzm. Ponadto wszystkie sprawozdania finansowe Stowarzyszenia do US są jawne i dostępne. Dzisiejszy patriotyzm nie polega na rocznicowo-pomnikowo-cmentarnych obchodach, ale to działalność na co dzień na rzecz swego kraju i jego interesów, występując między innymi przeciw wszechobecnej prywacie.
0 0 + odpowiedz
Sasin20.07.2023 20:12:49
Sasin z ekipą wybudują he he dobre żarty wyprowadzą tylko miliardy a elektrowni i tak nie będzie .
5 6 + odpowiedz
Jerzy Lipka24.07.2023 12:02:48
Jaki Sasin? Sasin niczego nie będzie budował! Rząd tylko ma załatwić zgody administracyjne nic więcej, na czele z pozwoleniem na budowę! Budować będzie jedna elektrownię, nad morzem BECHTEL, a tą w Pątnowie KHNP. Poczytać trochę trzeba, To poważne firmy i sobie na fuszerkę nie pozwolą.
1 0 + odpowiedz
ziomal20.07.2023 17:05:15
Czyli zniszczą najpiękniejszą część plaż pomiędzy Stilo a Białogórą. Natomiast budowa kolei zniszczy cała resztę ekosystemu.
6 10 + odpowiedz
Jerzy Lipka27.07.2023 10:42:10
Proszę nie byś egoistą i sobkiem, nie myśleć wyłącznie o sobie, swoich interesach i swojej wygodzie, ale pomyśleć o miejscowych ludziach, którzy aby pracować często muszą daleko dojechać do Trójmiasta np lub choćby do Łeby. A jak dzisiaj wygląda połączenie z Łeba? Jeden bus na dobę w jedną stronę, drugi z powrotem! Przecież to kpina jest, tak nie da się funkcjonować. Nie każdy ma auto, nie każdy ma prawo jazdy nawet, są ludzie, którzy mają przeciw-wskazania do kierowania pojazdami. Co oni mają zrobić? Powiesić się na pierwszym lepszym drzewie? A praca w Choczewie tylko w sezonie, i też nie dla każdego, co tu mieszka! PROSZE WRESZCIE O TYM POMYSLEC! I nie biadolić stałe że gdzieś wytną trochę 40 letniej sosny, czy że w okresie budowy będzie trochę zamieszania, jak przy każdej inwestycji!
1 0 + odpowiedz
20.07.2023 18:22:25
ale nie płacz, plaża taka sama jak reszta wybrzeża (z paroma wyjątkami), zostanie Ci kolejne 500 km wybrzeża do wypoczynku. Ten tor kolei też nie zabierze dużo miejsca. Tam nie będzie 100km bocznic jak w porcie Gdynia, więc nie ma co lamentować.
10 14 + odpowiedz