06.07.2023 11:30 14 OR
Budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej budzi emocje zwłaszcza wśród mieszkańców z najbliższego sąsiedztwa jej preferowanej lokalizacji. Przedstawiciele Polskich Elektrowni Jądrowych przyjechali do Kopalina, Sasina, Słajszewa i Choczewa, by w formie całodziennych dyżurów eksperckich spotkać się z mieszkańcami i rozwiać wszelkie wątpliwości związane z budową i docelowym funkcjonowaniem tej inwestycji.
Mity powstałe przez lata wokół elektrowni atomowych mimo upływu lat, doświadczeniu w budowie i rozwojowi technologii, nadal budzą wśród społeczeństwa niepokój.
— Na spotkaniach mówimy o wynikach badań, które zrealizowaliśmy w ostatnim czasie, kwestiach bezpieczeństwa, infrastrukturze towarzyszącej, w tym drodze krajowej, linii kolejowej, infrastrukturze morskiej, będącej do dyspozycji mieszkańców i turystów. Opowiadamy również o oddziaływaniu na środowisko, o kształcie samej inwestycji i procesie jej powstawania — tłumaczy Marcin Skolimowski z Działu Komunikacji Polskich Elektrowni Jądrowych.
Celem całodziennych spotkań było wyjaśnienie informacji zawartych w raporcie środowiskowym projektu, przekazanie aktualnych informacji na temat inwestycji i omówienie wyników długoletnich kampanii badawczych zrealizowanych na jej potrzeby.
— Należy podkreślić, że inwestycja będzie w pełni bezpieczna. Właśnie po to spotykamy się z ludźmi, by tłumaczyć, że nie ma się czego bać, chcemy rozwiać ich wszelkie wątpliwości i obawy — mówi Krzysztof Fornalski z Działu Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej Polskich Elektrowni Jądrowych.
W równym stopniu, co samą elektrownią, przybywających na konsultacje mieszkańców interesuje również infrastruktura towarzysząca oraz sam proces budowy elektrowni.
— Bardzo interesuje nas proces przygotowań do budowy atomówki, czyli jak wyglądać będzie sieć drogowa, kolejowa, a zwłaszcza jak rozwiązana będzie kwestia natężenia ruchu związanego z budową — mówi Sylwia Leśnik - Oleszek, radna gminy Choczewo.
Poza spotkaniami informacyjnymi, równolegle prowadzone są rozmowy z przedstawicielami gminy Choczewo.
— Prowadzone są konsultacje z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, przebiegają bardzo pozytywnie, jednak kolej nadal budzi kontrowersje. Sukcesywnie pracujemy nad przekształcaniem dróg gminnych. Stale pracują również cztery komisje mające przygotować nasz teren na etap budowy — mówi Wiesław Gębka, wójt gminy Choczewo
Przedstawiciele spółki zapewniają, że wszystkie prace przygotowawcze prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Niemniej, w przyszłości planowane są kolejne spotkania. Niezmiennie otwarte i dostępne dla mieszkańców są punkty informacyjne w Krokowej, Choczewie i Gniewinie.
Tylko w 2022 r. przedstawiciele PEJ zorganizowali lub brali w sumie udział w około 60 różnego rodzaju spotkaniach z osobami zainteresowanymi inwestycją. W czasie tegorocznego sezonu wakacyjnego ekspertów Polskich Elektrowni Jądrowych będzie można również spotkać podczas ponad 30 różnego rodzaju letnich wydarzeń organizowanych w regionie.