29.06.2023 13:00 19 Tomasz Smuga/TTM

W tej gminie zakazują podlewania ogródków. Jest uchwała!

pixabay

Samorządy starają walczyć się z suszą. W gminie Wejherowo przyjęto uchwałę dotyczącą zakazu podlewania ogródków w ciągu dnia.

Taką decyzję rada podjęła podczas środowej (28 czerwca) LVI sesja Rady Gminy Wejherowo.

Podjęliśmy taką decyzję, ponieważ obecna susza, która ma miejsce nie tylko w naszej gminie, ale i w Polsce powoduje to, że dochodzą do nas sygnały o brak wody. Odbywa to się głównie w okresach upalnych. Jest znaczące zużycie wody. Nasze stacje uzdatniania mają z tym problemy. Cały czas trwają procesy modernizacyjne - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Przemysław Kiedrowski, wójt gminy Wejherowo. - Projektujemy nowe ujęcia wód i budowę nowych wodociągów. To - niestety - przez wiele lat zostało pominięte i teraz uzyskanie wszystkich zgód i pozwoleń wymaga wiele czasu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Brak wody w Bieszkowicach? Gmina odpowiada

Stąd też radni podjęli uchwałę, że na terenie gminy Wejherowo zakazuje się w godzinach od 7 do 22 podlewania ogródków, napełniana basenów i mycia samochodów.

Robimy to ze względu na dobro wszystkich mieszkańców. Naprawdę podlewanie ogródków można wykonać w nocy, kiedy ten pobór wody jest zdecydowanie mniejszy - przekonuje wójt.

Zakaz ma obowiązywać do końca września 2023.

Susza. Największe zagrożenie w zbożach jarych

Problem suszy dotyka nie tylko gminę Wejherowo. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach podał kolejny już raz raport dotyczący suszy.

W czwartym okresie raportowania, tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2023 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -137 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 27 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 IV-10 VI). Deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się powodując, że niedobór wody występował w całym kraju – podał IUNG.

Instytut podaje w raporcie, że warunki pogodowe obecnej wiosny z uwagi na wysokie usłonecznienie, dużą prędkość wiatru oraz małe opady atmosferyczne sprawiły, że straty plonów z powodu deficytu wody wystąpiły w 15 województwach. Susza występowała w 14 uprawach: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, tytoniu, warzyw gruntowych, chmielu, ziemniaka i buraka cukrowego.

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...