23.06.2023 15:00 7 Tomasz Smuga/UM Gdynia
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni został uznany za jeden z najlepiej zadbanych zabytków w Polsce. Budynek przy ul. Armii Krajowej 46 został laureatem w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu”.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 55 zabytków z całej Polski. Przez etap oceny formalnej pomyślnie przeszły 42 obiekty. Spośród nich nominowano 19 do ścisłego finału. Kościół NSPJ był jedynym zabytkiem z województwa pomorskiego.
Jury przyznało nagrodę za kompleksowe podejście do obiektu sakralnego i przeprowadzenie remontu konserwatorskiego wnętrza i zewnętrza kościoła, poprzedzone właściwym rozpoznaniem zabytku. Jednocześnie zwrócono szczególną uwagę na fakt ochrony powojennego modernizmu i zaangażowanie społeczności lokalnej włączonej w proces opieki nad zabytkiem.
— Ta prestiżowa nagroda trafia do Gdyni po raz drugi. Kilka lat temu laureatem było Miasto Gdynia za dokonanie adaptacji Dworca Morskiego na potrzeby Muzeum Emigracji. Chcielibyśmy żeby gdynianie byli nagradzani w tej konkurencji jak najczęściej. Zresztą nie jeden już dzisiaj mógłby z dużymi szansami na co najmniej wyróżnienie zgłosić swoją nieruchomość. Trzeba jednak trochę dodatkowego wysiłku by, oprócz starań o stan obiektu, wypełnić poprawnie wniosek i wysłać go w odpowiednim czasie. Bardzo się cieszę i serdecznie gratuluję księdzu proboszczowi profesorowi Jackowi Bramorskiemu, że tak dobrze dba o powierzoną mu zabytkową świątynię i mam nadzieję, że jego śladem pójdą kolejni właściciele i zarządcy gdyńskich zabytków - mówi dla portalu gdynia.pl Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa w Urzędzie Miasta Gdyni.
ZOBACZ TEŻ: Nowi proboszczowie na terenie archidiecezji gdańskiej
„Zabytek Zadbany” to prestiżowy konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w imieniu którego nadzór sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a za procedury konkursowe odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa. Organizowany jest od ponad pół wieku w celu promocji obiektów zabytkowych, przy których w sposób wzorowy prowadzone są prace budowlane, konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne, a także systematycznie działania na rzecz ich właściwego utrzymania zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi.