07.06.2023 11:30 18 OR

Praktyki antywampiryczne. Około 450 szczątków ludzkich w Luzinie

fot. Maciej Stromski

Szczątki około 450 osób odkryto podczas rozbudowy ulicy Kościelnej w Luzinie. Pracujący na miejscu archeolodzy potwierdzili podczas wykopalisk kaszubskie zwyczaje chowania zmarłych, w tym dość powszechne na Kaszubach praktyki antywampiryczne.

Badania archeologiczne przy budowie ulicy Kościelnej trwają od dwóch miesięcy. Na ich finiszu archeolodzy przedstawili pełny obraz przeprowadzonych prac oraz określili skalę odkrytych w tym miejscu szczątków.

W trakcie badań odkryliśmy szczątki około 450 osób w układach anatomicznych, poza tym ogromną masę kości luźnych złożonych w trzech ossuariach. Kościół, przy którym odkryto ludzkie szkielety, zbudowany jest na początku wieku XVIII, a potem był rozbudowany po roku 1945, także prawdopodobnie podczas budowy, a potem rozbudowy kościoła likwidowano stare groby i wyznaczano na cmentarzu miejsca, gdzie deponowano duże ilości kości – mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Maciej Stromski, archeolog.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:Gdynia zaprasza miłośników morskich klimatów

Jak twierdzą pracujący na miejscu archeolodzy, odkrycie to było bardzo prawdopodobne, gdyż pochówek przy kościołach był częstą praktyką. Odkopywanie i zabezpieczanie tych szczątków bardzo często odbywa się właśnie podczas prac budowlanych, w tym drogowych.

fot. Maciej Stromski fot. Maciej Stromski fot. Maciej Stromski fot. Twoja Telewizja Morska fot. Twoja Telewizja Morska fot. Twoja Telewizja Morska fot. Twoja Telewizja Morska fot. Twoja Telewizja Morska

Odkrycie ma bardzo ciekawy kontekst historyczny, znany jedynie najstarszym mieszkańcom Kaszub, bądź czytelnikom m.in. publikacji ks. Jana Perszona „Na brzegu życia i śmierci”. Ułożenie kości oraz odnalezione wokół nich przedmioty potwierdzają znane z literatury, przekazów ludowych oraz wcześniejszych badań archeologicznych praktyki antywampiryczne, które zwłaszcza na Kaszubach mają swoją niezwykle ciekawą historię. Co warto podkreślić, niektóre starodawne praktyki chowania zmarłych zachowały się w pewnych regionach Kaszub do dziś.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:Wędrówka ludów przechodziła przez Choczewo? Ciekawe odkrycie historyczne w gminie.

Co ciekawe, natrafiliśmy tu na zwyczaje pogrzebowe antywampiryczne, mające na celu odcięcie zmarłego od świata żywych. W około 30 procentach odkrywanych grobów znajdują się cegły, które wkładano zmarłemu na wysokości nóg, rąk i głowy. W ustach zmarłych odnajdujemy monety, na jednej z nich odczytaliśmy 1846 rok. Co rzadko spotykane, mamy też przykłady dekapitacji po śmierci. Wierzono, że jeżeli tuż po pogrzebie umierał ktoś z rodziny zmarłego, mógł on być wampirem. Dlatego już po pochówku rozkopywano grób i odcinano zmarłemu głowę, którą układano następnie w nogach. Odkryliśmy również przykład kobiety po dekapitacji. Na jej łonie ułożona była tylko czaszka dziecka – dodaje Maciej Stromski.

Po wykonaniu badań archeologicznych, szczątki ponownie pochowane zostaną na terenie przykościelnym.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...