Dziś obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Od dziś także wszystkie papierosy powinny same gasnąć.
Komisja Europejska chce zmniejszyć ryzyko wywołania pożaru niedopałkiem papierosa. Statystki śmiertelności w pożarach są zatrważające – rocznie w płomieniach ginie nawet 70 tys. osób. Dlatego od dziś w krajach UE kupić można tylko samogasnące papierosy. Jeśli jednak w paczce znajdą się te starego typu, na producenta wyrobów tytoniowych może zostać nałożona grzywna w wysokości 100 tys. złotych. Dzięki normie LIP prawdopodobieństwo samoczynnego zgaśnięcia papierosa po jego odłożeniu będzie większe.
Nowe papierosy posiadają specjalną bibułkę, która przy filtrze będzie wyposażona w obrączkę wykonaną ze specjalnego papieru nieprzepuszczającego tlen. Dzięki temu wypalony papieros będzie po chwili gasł samoistnie. Bibułka niezbędna do wyrobu samogasnących papierosów jest droższa od tej, która jest używana obecnie. Jednak koncerny tytoniowe nie zapowiadają podwyżek cen papierosów.
Problem ryzyka wystąpienia pożaru od niedopałka można rozwiązać inaczej – rzucić palenie. W związku z Światowym Dniem Rzucania Palenia w całym kraju ruszyły akcje "Rzuć palenie razem z nami". W Polsce bowiem od nikotyny uzależnionych jest około 9 mln osób. Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest zawsze w trzeci czwartek listopada. Tego dnia na Pomorzu prowadzone były akcje uliczne i happeningi, w trakcie których rozdawano materiały edukacyjne. Ponadto w punktach medycznych udzielano bezpłatnych porad, jak wyrwać się z nałogu.