10.05.2023 11:00 5 Tomasz Smuga
Sopot został uhonorowany tytułem „I Najbezpieczniejsze Miasto Powiatowe 2022”. Wyróżnienie jest efektem ogólnopolskiego programu „Bądź bezpieczny na drodze” edycja 2018-2025, prowadzonego przez Fundację „Nadzieja” Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych we współpracy z Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
W programie „Bądź bezpieczny na drodze” analizowano dane dotyczące wypadków drogowych oraz ich skutków zarejestrowanych w Systemie Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWiK). Na podstawie dostępnych danych Sopot został wytypowany jako pierwsza miejska jednostka administracyjna w Polsce, na terenie której w roku 2022 odnotowano najniższą liczbę wypadków, oraz najniższą liczbę osób, które ucierpiały w wypadkach.
ZOBACZ TEŻ: Pijanych jechał po żonę do pracy
W Sopocie kwestie bezpieczeństwa drogowego traktowane są bardzo poważnie. Niemal całe miasto objęte jest strefą tempo 30, a priorytetowym celem inwestycji drogowych jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.
— Inwestycje drogowe w Sopocie to przykład nowoczesnych i przyjaznych rozwiązań, które wpisują się w nurt nowej urbanistyki, w którym piesi i rowerzyści są najważniejsi. Mamy to od dawna na uwadze i dlatego na przykład ograniczyliśmy prędkość, a strefa tempo 30 obejmuje już prawie całe miasto. Czy warto było ją wprowadzać? Tytuł najbezpieczniejszego miasta dowodzi, że warto – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.
Według danych z SEWIK w Sopocie w całym 2022 roku doszło do 458 zdarzeń drogowych.
Zdarzenia drogowe w powiecie wejherowskim i puckim
W 2022 roku nie obyło się też bez zdarzeń drogowych na drogach w powiecie wejherowskim i puckim. W stolicy powiatu wejherowskiego System Ewidencji Wypadków i Kolizji odnotował o dziesięć więcej zdarzeń w porównaniu do Sopotu. W Wejherowie doszło do 468 wypadków i kolizji. Najniebezpieczniejszym miesiącem na drogach w grodzie Wejhera był wrzesień (62 zdarzeń), dniem tygodnia środa (86), a o godz. 9 dochodziło najczęściej do wypadków i kolizji (43).
W pozostałych miastach w powiecie wejherowskim doszło do 603 zdarzeń w Rumi oraz 235 w Redzie. Z kolei w powiecie puckim w Pucku SEWIK podaje ich 76 i również tyle samo we Władysławowie.
Policjanci cały czas przypominają i apelują o rozwagę na drodze. A jakie są najczęstsze grzechy kierowców?
— Nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niesygnalizowanie wykonania manewru - mówi o głównych przyczynach zdarzeń drogowych w powiecie wejherowskim asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy w Komendzie Powiatowej Policji w Wejherowie.