19.04.2023 13:00 15 PM/GDOŚ

Trwają konsultacje z Niemcami w sprawie elektrowni jądrowej

Fot. GDOŚ

W czasie zorganizowanego na prośbę Niemiec spotkania polscy eksperci odpowiedzieli na pytania dotyczące budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Polska udzieliła Niemcom wszelkich wyjaśnień w sprawie budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej w województwie pomorskim. W czasie zorganizowanego przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska spotkania polscy eksperci w sposób wyczerpujący odnieśli się do kwestii podnoszonych przez przedstawicieli rządu Republiki Federalnej Niemiec. Spotkanie odbyło się 17 kwietnia w Warszawie. 

Konsultacje transgraniczne prowadzone są w oparciu o akt prawa międzynarodowego – konwencję z Espoo – i stanowią część postępowania, którego celem jest wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe w województwie pomorskim. Do wyników postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko, w tym uwag i wniosków zgłoszonych przez państwa biorące udział w postępowaniu, GDOŚ odniesie się w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Otwierając spotkanie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski zadeklarował, że Polska pragnie w sposób przejrzysty i wyczerpujący udzielić swoim sąsiadom odpowiedzi na wszystkie pytania. Zapowiadając wystąpienia ekspertów reprezentujących spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe prezes Łukasz Młynarkiewicz zaznaczył, że rejon planowanego przedsięwzięcia należy do najlepiej przebadanych pod kątem środowiskowym w kraju. Eksperci podkreślali, że polska elektrownia będzie zawierać reaktor generacji III(+), należący do najbezpieczniejszych na świecie.

Po zapoznaniu się z przekazaną przez Polskę we wrześniu 2022 roku dokumentacją przedsięwzięcia (raport Espoo), Niemcy przesłali do Warszawy szereg pytań. Zostały one przez stronę polską uważnie przeanalizowane, a następnie udzielono wyczerpujących wyjaśnień – najpierw w formie pisemnej, a następnie, na prośbę Niemiec, na spotkaniu bilateralnym, w czasie którego eksperci Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Państwowej Agencji Atomistyki oraz przede wszystkim inwestora – Polskich Elektrowni Jądrowych – odpowiadali na zgłoszone, a także dodatkowo zadane pytania strony niemieckiej.

Do tej pory konsultacje merytoryczne o charakterze transgranicznym pomyślnie zakończono z sześcioma państwami – Czechami, Estonią, Finlandią, Holandią, Łotwą i Węgrami. Konsultacje z Niemcami zostaną zakończone z chwilą podpisania protokołu, którego wstępny zakres już został uzgodniony.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...