07.04.2023 12:00 11 PM/PSP
Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W MDS-ach, schronach i ukryciach może się schronić w sumie ponad 49 mln osób. Państwowa Straż Pożarna, od października do lutego 2023 roku, przeprowadziła na terenie całego kraju inwentaryzację tych miejsc. Powstała specjalna aplikacja, na której można sprawdzić gdzie znajdują się schrony.
Państwowa Straż Pożarna, od października do lutego 2023 roku, przeprowadziła na terenie całego kraju inwentaryzację miejsc doraźnego schronienia (MDS), a także budowli ochronnych i schronów.
— Inwentaryzacji zostały poddane wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz te należące do podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność pożytku publicznego. Nie inwentaryzowaliśmy tego typu obiektów w żadnych budynkach prywatnych – powiedział wiceminister Maciej Wąsik, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Głównym celem inwentaryzacji była identyfikacja obiektów budowlanych między innymi w powiatach wejherowskim, puckim i Trójmieście, które można zakwalifikować jako miejsca doraźnego schronienia (MDS). W związku z tym pozyskano informacje z zasobów Państwowej Straży Pożarnej, spółdzielni mieszkaniowych, organów nadzoru budowlanego lub administracji architektoniczno-budowlanej.
Na terenie powiatu wejherowskiego występują tylko miejsca doraźnego schronienia.
— To są przede wszystkim piwnice obiektów mieszkalnych, dworce kolejowe, wiadukty, zagłębienia. Miejsca doraźnego schronienia chronią nas przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Nie spełniają wymogów, które chroniłyby nas przed atakami z powietrza, nie mówiąc już o atakach broni jądrowej, czy chemicznej - wyjaśnia Andrzej Papke, naczelnik wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w wejherowskim starostwie.
Funkcjonariusze PSP każdorazowo nawiązywali kontakt z właścicielami obiektów budowlanych, aby uzyskać zgodę na przeprowadzenie inwentaryzacji oraz otrzymać dane o przeznaczeniu obiektu. Proces inwentaryzacji był dobrowolny, a spis z natury realizowano za zgodą właściciela, zarządcy lub osoby uprawnionej do przekazania informacji o obiekcie.
— To było ogromne wyzwanie dla Państwowej Straży Pożarnej. Blisko 13 tys. strażaków brało udział w inwentaryzacji. Zadanie trwało 85 dni, to ponad 171 tys. godzin roboczych - podkreślił gen. brygadier Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP.
Na potrzeby procesu inwentaryzacji opracowana została specjalna aplikacja na urządzenia mobilne.
mat.pras.
Na jej podstawie opracowana została darmowa aplikacja, z której można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem http://schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych.
Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.
Podczas działań PSP zinwentaryzowała w sumie 234 735 obiektów budowlanych na terenie całego kraju. Sklasyfikowano je jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS).