02.04.2023 19:28 4 Kaja/szpital wejherowo
W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w szpitalu w Wejherowie regularnie przeprowadzane są operacje zastawki aortalnej metodą małoinwazyjną, czyli bez przecięcia mostka. Taki zabieg to szereg korzyści dla pacjentów.
Owa technika poszerza zakres wykonywanych do tej pory zabiegów na oddziale kardiochirurgii Kaszubskiego Centrum Chorób Sercowo-Naczyniowych i wpisuje się w trend rozwoju oddziału w kierunku „małej inwazji”.
— Taka małoinwazyjna operacja odbywa się poprzez kilkucentymetrowe nacięcie w przestrzeni międzyżebrowej po prawej stronie klatki piersiowej. Zabieg wykonany tą metodą przynosi pacjentom liczne korzyści: szybką rehabilitację pooperacyjną, szybszy powrót do pracy zawodowej i zdecydowanie mniej dolegliwości bólowych w okresie okołooperacyjnym - mówi dr Łukasz Jaworski, zastępca ordynatora Oddziału Kardiochirurgii w wejherowskim szpitalu.
W wejherowskim szpitalu tego typu zabiegów wykonuje się coraz więcej.
— Zastawki mitralne są w naszym oddziale już praktycznie tylko operowane tą metodą. Cięcie chirurgiczne jest z boku, rana ma długość 4-6 cm i przechodzi tylko przez przestrzeń między żebrami, struktura kostna klatki piersiowej jest nienaruszona, co ma duże znaczenie jeśli chodzi o proces gojenia rany oraz późniejsze funkcjonowanie chorego. W niektórych przypadkach serce nie jest w ogóle zatrzymywane, operacja jest na bijącym sercu co pozwala uniknąć powikłań związanych z niedokrwieniem serca i stosowaniem kardioplegii. Wejherowo jest obecnie jednym z nielicznych ośrodków w kraju o dużym doświadczeniu w tego typu operacjach z powtarzalnymi, bardzo dobrymi wynikami leczenia - dodaje dr Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii wejherowskiego szpitala.
Rozwój tego typu zabiegów jest możliwy nie tylko dzięki odpowiedniemu sprzętowi, ale przede wszystkim, dzięki zespołowi kardiochirurgów z wieloletnim doświadczeniem.