15.03.2023 12:30 0 PM/KAS

Ta pamiątka z wakacji może jej przysporzyć wiele problemów

Fot. KAS

Kobieta, która wracała z Egiptu przewoziła w walizce podróżnej 8 sztuk wapiennych szkieletów koralowca, które są gatunkami chronionymi. Przewóz koralowców rafotwórczych bez spełnienia wyżej wymienionych warunków jest przestępstwem.

W ostatnim czasie w Porcie Lotniczym Gdańsk- Rębiechowo, funkcjonariusze pomorskiej KAS skontrolowali bagaż kobiety powracającej z Egiptu. Okazało się, że w walizce podróżnej znajduje się 8 szt. wapiennych szkieletów koralowca należących do rodziny Scleractinia Spp., które są gatunkami chronionymi, wyszczególnionymi na liście Konwencji waszyngtońskiej CITES.

Korale są to obumarłe szkielety wapienne koralowców, występujących w wodach ciepłych stref klimatycznych, między innymi w Oceanie Indyjskim czy Morzu Śródziemnym. Powstają przez wiele tysięcy lat, rozrastając się w wielkie kolonie, czyli rafy, gdzie tworzą rozgałęzione ławice.

Rząd koralowców rafotwórczych wyróżnia ponad 1300 gatunków zwierząt, do których należą kolonialne polipy wytwarząjące zewnętrzne szkielety z węglanu wapnia, tworzące masę wapienną wysp koralowych tzw. atoli. Większość gatunków koralowców występuje na głębokości od 10 do 60 metrów pod powierzchnią wody w morzach i oceanach, w których temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza - informuje Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni.

Ich przewóz wymaga posiadania określonych zezwoleń wydanych przez organy administracyjne Konwencji waszyngtońskiej.

Przewóz koralowców rafotwórczych bez spełnienia wyżej wymienionych warunków jest przestępstwem. W Polsce grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W związku z brakiem wymaganego przepisami zezwolenia na przywóz i świadectwa pochodzenia – co stanowi naruszenie art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ww. okazy zatrzymano do dalszego postępowania - podaje Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...