Zwierzęcy bank krwi prowadzi nabór psów i kotów gotowych podzielić się krwią. Krew pobierana jest od psów ważących powyżej 25 kg, a od kotów – ważących ponad 4 kg.
— Przyjęło się, że krwiodawstwo dotyczy tylko ludzi. Tymczasem, wraz z rozwojem medycyny weterynaryjnej, coraz więcej psów i kotów oddaje krew dla swoich pobratymców. Wiążą się z tym określone profity, ale najważniejsze jest to, że dzieląc się krwią własnego psa czy kota, realnie pomagamy i ratujemy życie zwierzakom w potrzebie – informuje miasto Gdynia.
Bank zwierzęcej krwi prowadzony jest w Klinice Weterynaryjnej New Wet 24 w Gdyni.
— Krew od psich i kocich krwiodawców przydaje się przy zwierzętach, które uległy różnego rodzaju wypadkom, zatruciach, przy niedokrwistościach spowodowanych m.in. chorobami odkleszczowymi oraz nowotworach, choć samych potrzeb jest o wiele więcej – mówi Alicja Hewelt z kliniki.
Krew pobierana jest od psów miedzy 2. a 9. rokiem życia, ważących powyżej 25 kg. Zwierzęta muszą być przyjazne i spokojne – nie mogą stresować się przy donacji. W przypadku kotów o wiele trudniej znaleźć dawcę mieszącego się w takim samym zakresie wieku, ważącego ponad 4 kg i na tyle spokojnego, by dał sobie pobrać krew.
Jak zostać psim czy kocim krwiodawcą? Trzeba spełnić kilka ważnych wymagań, bo nie każdy czworonóg może oddać krew innym. W przypadku psów wygląda to następująco:
— waga co najmniej 25 kg,
— wiek pomiędzy 12 miesięcy – 8 lat,
— regularnie odrobaczany,
— szczepiony przeciwko chorobom zakaźnym oraz zabezpieczony przed pchłami i kleszczami,
— nieprzyjmujący na stałe leków,
— spokojne, miłe usposobienie.
Z kolei w przypadku kotów to:
— waga co najmniej 4 kg,
— wiek pomiędzy 12 miesięcy – 8 lat,
— niewychodzący z domu,
— regularnie odrobaczany i szczepiony na choroby zakaźne,
— nieprzyjmujący leków na stałe,
— spokojny.
Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.