W Gdyni wybudowano nowy wiadukt kolejowy dla pociągów towarowych, który prowadzi do Portu. Koszt kompletnej przebudowy to około 1,6 mld złotych.
— Ważny punkt, który udało się osiągnąć w ostatnich tygodniach to nowy wiadukt kolejowy. Powstał w pobliżu towarowej stacji „Gdynia Port” - informuje miasto Gdynia. - Długośćwiaduktu sięga 600 metrów, a zaprojektowano go tak, aby był w stanie wytrzymać przejazdy nawet 750-metrowych pociągów wypełnionych towarami (do nacisku sięgającego 22,5 tony na każdą oś), czyli znacznie dłuższych i cięższych niż do tej pory.
Podobny obiekt, choć sporo krótszy, bo 140-metrowy, powstaje też równolegle w innym miejscu. W tym przypadku nowa konstrukcja przeprowadzi „górą”, nad innym połączeniem aż siedem torów.
Jak informuje odpowiedzialna za całą inwestycję spółka PKP PLK, gotowa jest już stalowa konstrukcja, a teraz wykonawca prac szykuje się do m.in. zbudowania sieci trakcyjnej i zabudowy toru.
— Większa ilość towarów przewiezionych koleją to mniej pojazdów ciężarowych na drogach. To ważny, proekologiczny aspekt inwestycji realizowanej przez PLK S.A. Realizacja zadania umożliwi przeładunek większej ilości towarów i skróci czas obsługi pociągów, co korzystnie wpłynie na polską gospodarkę – wyjaśnia Przemysław Zieliński z PKP Polskie Linie Kolejowe.
Dotychczas w ramach projektu „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni" zbudowano ponad 100 kilometrów nowych, zelektryfikowanych torów. Powstały też 283 rozjazdy i 23 skrzyżowania, zakończono też prace nad nową publiczną ładownią – ważnym elementem towarowej infrastruktury.
Łączna wartość inwestycji prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe to ponad 1,6 miliarda złotych, z czego blisko 45 procent kwoty pokrywa dofinansowanie unijne w ramach Connecting Europe Facility (CEF) – „Łącząc Europę”. Prace mają zakończyć się w trzecim kwartale 2023 roku.
09:07
Luzino póki co, korkuje się w stałych miejscach. W cierpliwość uzbroić się muszą kierowcy znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Ofiar Stutthofu. Unormowała się z kolei sytuacja w pobliżu kościoła pw. Św. Wawrzyńca. Ruch w tym rejonie jest płynny.
W Gościcinie, duży ruch jest teraz na gościcińskiej górce. Kumuluje się tradycyjnie w okolicach skrzyżowania z ulicą Szeroką i Słoneczna. W cierpliwość kierowcy uzbroić się muszą również w okolicy szkoły podstawowej.
Podobnie tłoczno jest teraz na ulicy Szkolnej w Bolszewie. Kto może, lepiej niech omija te okolice. Problem z płynnością jazdy będą mieli również kierowcy na ulicach Głównej i Zamostnej. Duży ruch jest teraz w okolicach ronda na ulicy Strażackiej.
Przypominamy, że trwa remont ulicy Tartacznej w Wejherowie, więc w tym miejscu kierowcy muszą kierować się dalej na ulicę Przemysłową, która w tej chwili jest w miarę przejezdna.
08:56
Utrudnienia w ruchu w Luzinie na ulicy Wilczka - trwają prace drogowe. Wprowadzono ruch wahadłowy od skrzyżowania z byłą krajową szóstką do ulicy Lipowej.
09:34
Korkuje się Obwodnica Trójmiasta za Osową w kierunku Gdyni. korki tworzą się w obu kierunkach.
08:32
Korkuje się Gościcińska Górka. Spory ruch jest na ulicy Sobieskiego w Wejherowie. Nie ma utrudnień na trasie z Wejherowa do Rumi.
08:33
Korkuje się za to ulica Zamostna w Bolszewie przy wyjeździe na dawną drogę krajową numer sześć. Wolniej możemy też przemieszczać się na gościcińskiej górce w rejonie skrzyżowania z ulicą Szeroką w Gościcinie.