16.02.2023 15:00 10 WH/TTM
W czwartek (16 lutego) nastąpiło połączenie gdyńsko-rumskiej sieci ciepłowniczej OPEC z redzkim Koksikiem. „Dla mieszkańców Redy oznacza to ustabilizowanie cen ciepła” – mówi burmistrz Krzysztof Krzemiński.
Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i miasto Reda od kilku lat działali nad połączeniem sieci ciepłowniczej.
— Dzisiaj jest otwarcie, uwieńczenie będące wynikiem kilkumiesięcznej pracy dobrej, inżynierskiej roboty - połączenie sieci ciepłowniczej – mówi burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński. - Dla mieszkańców oznacza to, ustabilizowanie cen ciepła. Te ceny skokowo zaczęły rosnąć, ponieważ koszty produkcji rosły w takich firmach jak Koksik, z drugiej strony obarczonych bardzo mocno i gwałtownie rosnącymi cenami uprawnień za emisję dwutlenku węgla oraz rosnące ceny węgla.
Zobacz także: 'Koksik' nie będzie już dostarczał ciepła mieszkańcom Redy
Reda może teraz kupować ciepło od strony Rumi i Gdyni, które produkowane jest przez PGE. W przyszłości ceny za ciepło będą niższe i ustabilizowane. Ponadto miasto nadal może korzystać z dotychczasowej sieci Koksik-a.
— Będziemy pracować wspólnie nad modernizacją tego źródła ciepła i doprowadzeniem do takiej sytuacji, że będzie to inne paliwo, które nie będzie ze sobą niosło skutków opłat za emisję i będzie to ekologiczne oraz tanie dla mieszkańców – dodaje Krzemiński.
W planach jest rozbudowa redzkiej elektrociepłowni. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje źródło ciepła.
— Powodem do działania była determinacja. Sytuacja makroekonomiczna na rynku energetycznym i wstrząs energetyczny powstały w wyniku wojny w Ukrainie spowodowały nowe myślenie w nas wszystkich – w samorządowcach, w spółkach ciepłowniczych. Stwierdziliśmy, że to jest optymalny, doskonały moment, aby się połączyć. Żeby te sieci, które czekały kilkadziesiąt lat na połączenie w końcu stały się jednością – wyjaśnia Wojciech Folejewski, prezes OPEC.
Cała inwestycja polegała na zbudowaniu ok. 400 metrów podziemnego ciepłociągu, który połączył sieć redzką z siecią rumskiego i gdyńskiego OPEC-u. W miejscu łącznikowym powstał węzeł ciepłowniczy – element łączenia i automatyki, która zarządza i kontroluje ciśnieniami, temperaturami i licznikami oraz zapewnia kontrolę w sposób zdalny.
W przyszłości ciepłownia w Redzie zostanie wyłączona z ciągłej eksploatacji, pozostanie tylko jako dodatkowe źródło ciepła dla redzkiego i gdyńskiego systemu ciepłowniczego.
15:19
W Wejherowie częściej na hamulec naciśniemy na ulicy Przemysłowej. Wolniej pojedziemy też ulicą Rzeźnicką oraz Świętego Jana w kierunku tunelu na Węźle Kwiatowa.
Korkuje się również przejazd kolejowy przy ul. Sienkiewicza oraz ulica 3 Maja przy rondzie przy ulicy Sobieskiego.
Większego natężenia ruchu kierowcy powinni spodziewać się też na skrzyżowaniu ulic 12 Marca, Rybackiej i Gdańskiej.
O tej porze w cierpliwość trzeba uzbroić się też przejeżdżając przez Redę, zwłaszcza przy skrzyżowaniu z ulicą Pucką.
Zderzak w zderzak pojedziemy też ulicą Kosynierów w Rumi oraz Morską w Redzie.
Korkuje się również rumska ulica Dębogórska. Warto również omijać ulicę Hutniczą łączącą Rumię z Gdynią.
Z kolei na Półwysep Helski powinniśmy pojechać bez większych trudności.
14:15
Uwaga kierowcy. Od wtorku, szóstego czerwca, zostanie zmieniona organizacja ruchu na ulicach Necla i Gryfa Pomorskiego w Wejherowie. W związku z zakończeniem układania warstwy asfaltowej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Nie jest to jednak koniec prac budowlanych co może wiązać się z utrudnieniami oraz zwężeniam ijezdni.
14:30
W dniu 31.05.2023 r. (ŚRODA) od godz. 12:00 nastąpi zamknięcie odcinka ul. Wejherowskiej w Pucku w związku z realizacją inwestycji pn. „Modernizacja nawierzchni ul. Wejherowskiej i ul. Nowy Świat w Pucku”. Zamknięty zostanie odcinek od Ronda Solidarności do Ronda Macieja Płażyńskiego (oba ronda pozostają w pełni PRZEJEZDNE).
08:30
Płynnie, zarówno w stronę Lęborka, jak i Gdyni pojedziemy gościcińską górką w Gościcinie, natomiast dużo gorzej jest teraz właściwie w całym Bolszewie. Korek tworzy się zarówno na ulicy Zamostnej, jak i Szkolnej.
Duży ruch, choć nadal bez korków jest obecnie na ulicy Sobieskiego, Strzeleckiej i Kwiatowej w Wejherowie. Na ulicy 12 Marca zatrzymamy się jedynie przy zjeździe na byłą krajową szóstkę.
Większych problemów nie napotkają kierowcy poruszający się w stronę Obwodnicy Trójmiasta. Nogę z gazu zdejmą jedynie kierowcy w centrum Redy i Rumi. Natomiast przy samym wyjeździe z Obwodnicy jest teraz mały korek.
09:33
Kierowcy podróżujący w tej chwili ulicą Rzeźnicką w Wejherowie muszą nieco uzbroić się w cierpliwość. Podobnie wygląda sytuacja na ulicy Puckiej na przejeździe kolejowym.
Korkuje się też ulica Graniczna przy wyjeździe na ulicę Przemysłową. Zator widać również na ulicy Roszczynialskiego przy śmiechowskim cmentarzu.
Natomiast przez główne arterie Małego Trójmiasta powinniśmy przejechać bez większych trudności. Rozluźnił się również ruch na ulicy Hutniczej. Kierowcy korzystający z Obwodnicy Trójmiasta w kierunku Gdańska w korku mogą stanąć w okolicy estakady Kwiatkowskiego.