15.02.2023 08:04 4 WH/UG Kosakowo
Budują ścieżkę dydaktyczną na terenie Mechelińskich Łąk
Trwa budowa ścieżki dydaktycznej na terenie Rezerwatu Przyrody Mechelińskie Łąki. Koszt inwestycji to ponad 2 mln złotych. Prace ostatecznie mają zakończyć się w listopadzie.
W Rezerwacie Przyrody Mechelińskie Łąki postanie ścieżka edukacyjna oraz kładki i wieża widokowa.
— Główne cele realizowanego przedsięwzięcia to przede wszystkim ochrona rezerwatu Mechelińskie Łąki przed postępującą antropopresją – zachowanie miejsc lęgowych i bytowania cennych gatunków ptaków wodnych i błotnych, zbiorowisk szuwarowych i łąkowych oraz specyficznych siedlisk halofilnych i typowych dla nich warunków wodnych – informuje urząd gminy w Kosakowie. - Szczególnie istotne jest zachowanie warunków umożliwiających korzystanie z terenu rezerwatu ptakom związanym ze środowiskiem morskim i przybrzeżnym w celu odpoczynku, żerowania i lęgowym – jest to cel nadrzędny. Ważna jest również edukacja ekologiczna.
Ścieżka będzie prowadzić wzdłuż wydm na całej długości rezerwatu – ok. 1700 metrów.
W miejscach przecięcia się szlaku z rowami melioracyjnymi i ciekami wodnymi wybudowane zostaną drewniane kładki. Na terenie otuliny rezerwatu, wybudowana zostanie drewniana kładka o długość ok. 280 m, na terenie której zainstalowane zostanie oświetlenie solarne oraz mała architektura (drewniane ławki, kosze na odpady) oraz 6 m wieża widokowa.
Inwestycja obejmuje również instalację tablic informacyjnych o rezerwacie oraz tablic edukacyjnych w wersji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci oraz wygrodzenie plaży na terenie rezerwatu.
Koszt prac to ponad 2 mln złotych. Z uwagi na okres lęgowy trwający od pierwszego marca do końca sierpnia realizacja pierwszego etapu może potrwać wyłącznie do końca lutego br. Drugi etap rozpocznie się we wrześniu. Ścieżka ma być gotowa w listopadzie.
Komentarze
Krystyna Cholewa15.02.2023 15:41:36
Teraz budowa ściezki edukacyjnej żeby zachować miejsca lęgowe ptaków. A kilka lat wcześniej poprzez wydanie zezwoleń na budowę domów zbyt blisko miejsc lęgowych czapli, zniszczono te lęgowiska. miejsca lęgowe czapli
8 0 + odpowiedz
Zenon15.02.2023 08:34:39
W jaki sposób budowa wieży i postawienie tablic pomoże ptakom w zachowaniu ich miejsc legowych? To pytanie retoryczne. Kase trzeba wydać, a jak się powoła na biedne ptaszki to ludzie przytakną i nie zauważą jeżeli mamy do czynienia z kolejnym przewałem
10 3 + odpowiedz
tłustosz pospolity15.02.2023 09:08:19
może chodzi o to żeby skanalizować ruch turystyczny do tych ścieżek. Ludzie nie będą łazili na dziko, przy okazji rozdeptując gniazda i płosząc mieszkańców.
16 1 + odpowiedz
Bąbel Paradny15.02.2023 09:43:30
Dobry pomysł
3 3 + odpowiedz