Dzisiaj po raz pierwszy po rejestracji, która odbyła się 6 października 2011, obradował Zarząd Gdańskiego Obszaru Metropolitarnego. Podczas spotkania omawiano kwestie dotyczące funkcjonowania stowarzyszenia.
Zajmowano się głównie strukturą organizacyjną, składem komisji czy wysokością składek, ale co ważniejsze podejmowano tematy mające bezpośredni wpływ na jakość życia mieszkańców GOM m.in.: ruch tranzytowy na terenie metropolii po wprowadzeniu systemu ViaTOLL, wspólne działania na rynku pracy oraz opracowanie metropolitalnej strategii na pozyskiwanie inwestorów.
Zebranie Zarządu GOM odbyło się w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Długi Targ w Gdańsku. W obradach brali udział członkowie Zarządu stowarzyszenia: Hanna Brejwo, Wójt gm. Pszczółki; Jerzy Żurawicz, Burmistrz gm. Żukowo; Józef Puczyński, Starosta Tczewski; Józef Reszke, Starosta Powiatu Wejherowskiego, Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska, oraz przedstawiciele Malborka i Sopotu.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Zarząd Stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny zdecydował o przyjęciu nowych członków i są nimi: - gmina Chmielno,
- gmina Kartuzy,
- gmina Przodkowo,
- gmina Somonino,
- gmina wiejska Wejherowo.
Podczas spotkania, Zarząd Stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny zapoznał się z propozycjami Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku dotyczącymi rozwoju metropolitalnego rynku pracy. Dyrektor Roland Budnik zaproponował m.in. zorganizowanie metropolitalnych targów pracy, przedsiębiorczości i edukacji, opracowanie wspólnej strategii dot. mobilności osób bezrobotnych oraz wspólne działania w zakresie szkoleń. Natomiast przedstawiciele Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (GARG) zaprezentowali ofertę inwestycyjną dla metropolii, która ma polegać na stworzeniu spójnej, przejrzystej i czytelnej oferty inwestycyjnej dla inwestorów, wspólnej promocji potencjału ekonomiczno-inwestycyjnego Obszaru Metropolitalnego oraz wspólnych działaniach zmierzających do przyciągnięcia inwestorów krajowych i zagranicznych (np. wspólna prezentacja na targach międzynarodowych).
Proces tworzenia GOM został zainicjowany w marcu przez prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, który zaproponował tę formę organizacji jako najlżejszą, ale sformalizowaną, która mogłaby doprowadzić do silniejszej integracji pomiędzy samorządami oraz mieszkańcami Trójmiasta, a także sąsiadujących z nim gmin i powiatów.