Miejskie Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo-Komunalne „Koksik” realizuje inwestycję, dzięki której ciepło do mieszkańców Redy dostarczy gdyńska elektrociepłownia. W środę (25 stycznia) podpisana została umowa z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na udzielenie pożyczki na realizację tego przedsięwzięcia.
Obecnie mieszkańcom Redy ciepło dostarcza prawie 40-letnia miejska ciepłownia, w której działają trzy kotły węglowe. Połączenie sieci ciepłowniczych przyniesie ekologiczne i ekonomiczne korzyści.
— Rosną bardzo mocno koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla, w przypadku „Koksika” jest to już ponad 8 mln zł. Wzrosły ceny węgla, a „Koksik” funkcjonuje w oparciu o miał węglowy. Teraz będziemy brać ciepło poprzez sieć OPEC-u ale produkowane w EC Gdynia - mówi Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy.
Na przedsięwzięciu finansowo skorzystają także mieszkańcy Redy. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił 2,3 mln zł pożyczki na realizację tego przedsięwzięcia.
— Czystość powietrza to jeden z priorytetów naszej działalności. Bardzo ważne dla nas jest to, aby mieszkańcy naszego województwa oddychali dobrej jakości powietrzem. Wszyscy wiemy jak groźny jest smog i jak niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie - dodaje Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.
Prace związane z realizacją przedsięwzięcia zmierzają już ku końcowi.
— Zostało położonych już około 340 metrów bieżących nowej sieci, kończymy prace w miejscu wcinki, czyli w miejscu połączenia naszej sieci z siecią gdyńską. Jednocześnie trwają prace związane ze zmianą sposobu dostawy ciepła do Redy - objaśnia Jarosław Kubera, prezes MPCK „Koksik”.
Ciepłownia w Redzie zostanie wyłączona z ciągłej eksploatacji, pozostanie tylko jako dodatkowe źródło ciepła dla redzkiego i gdyńskiego systemu ciepłowniczego.
09:34
Korkuje się Obwodnica Trójmiasta za Osową w kierunku Gdyni. korki tworzą się w obu kierunkach.
08:32
Korkuje się Gościcińska Górka. Spory ruch jest na ulicy Sobieskiego w Wejherowie. Nie ma utrudnień na trasie z Wejherowa do Rumi.
08:33
Korkuje się za to ulica Zamostna w Bolszewie przy wyjeździe na dawną drogę krajową numer sześć. Wolniej możemy też przemieszczać się na gościcińskiej górce w rejonie skrzyżowania z ulicą Szeroką w Gościcinie.
08:33
Przez główne arterie Redy i Rumi nie widać większych trudności z przejazdem. Za to częściej na hamulec naciśniemy na ulicy Hutniczej. Zator jest na pasie w kierunku Gdyni.
08:32
Leniwie o tej porze pojedziemy ulicą Sobieskiego w Wejherowie. Można tam się spodziewać większego natężania ruchu spowodowanego remontem drogi przy ‘Samochodówce’. Na pozostałych ulicach w grodzie Wejhera o tej porze nie powinno być większych trudności z przejazdem.