25.01.2023 16:00 21 kala

'Koksik' nie będzie już dostarczał ciepła mieszkańcom Redy

fot. TTM

Miejskie Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo-Komunalne „Koksik” realizuje inwestycję, dzięki której ciepło do mieszkańców Redy dostarczy gdyńska elektrociepłownia. W środę (25 stycznia) podpisana została umowa z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na udzielenie pożyczki na realizację tego przedsięwzięcia.

Obecnie mieszkańcom Redy ciepło dostarcza prawie 40-letnia miejska ciepłownia, w której działają trzy kotły węglowe. Połączenie sieci ciepłowniczych przyniesie ekologiczne i ekonomiczne korzyści.

fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM

Rosną bardzo mocno koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla, w przypadku „Koksika” jest to już ponad 8 mln zł. Wzrosły ceny węgla, a „Koksik” funkcjonuje w oparciu o miał węglowy. Teraz będziemy brać ciepło poprzez sieć OPEC-u ale produkowane w EC Gdynia - mówi Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy.

Na przedsięwzięciu finansowo skorzystają także mieszkańcy Redy. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił 2,3 mln zł pożyczki na realizację tego przedsięwzięcia.

Czystość powietrza to jeden z priorytetów naszej działalności. Bardzo ważne dla nas jest to, aby mieszkańcy naszego województwa oddychali dobrej jakości powietrzem. Wszyscy wiemy jak groźny jest smog i jak niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie - dodaje Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Prace związane z realizacją przedsięwzięcia zmierzają już ku końcowi.

Zostało położonych już około 340 metrów bieżących nowej sieci, kończymy prace w miejscu wcinki, czyli w miejscu połączenia naszej sieci z siecią gdyńską. Jednocześnie trwają prace związane ze zmianą sposobu dostawy ciepła do Redy - objaśnia Jarosław Kubera, prezes MPCK „Koksik”.

Ciepłownia w Redzie zostanie wyłączona z ciągłej eksploatacji, pozostanie tylko jako dodatkowe źródło ciepła dla redzkiego i gdyńskiego systemu ciepłowniczego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...