11.01.2023 12:30 6 PM/UG Kosakowo
W nowoutworzonym miejscu pamięci w Pogórzu odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika. Powstało ono w miejscu dawnego cmentarza, na którym pochowano bohaterskich Obrońców Polskiego Wybrzeża poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 r. oraz mieszkańców Pogórza, Obłuża i Oksywia w tym cywilne ofiary zbrodni niemieckich.
Przygotowania do powstania tego miejsca pamięci trwały trzy lata. Ostatecznie we wtorek (10 stycznia) przy asyście wojska i licznie zgromadzonych gości odbyła się wyjątkowa uroczystość połączona z apelem pamięci poległych.
— 4 grudnia 2022 r. zainaugurowaliśmy obchody 50-lecia gminy Kosakowo. Jubileusz jest okazją, by wrócić do korzeni, tych kart historii, na których gmina się rodziła. Dzisiejsza uroczystość doskonale wpisała się w te obchody. Dzięki bohaterom takim jak Ci, których hołdowi postawiony jest ten pomnik, jak również inne miejsca pamięci w gminie może ona się dziś tak pięknie rozwijać - czytamy na stronie gminy Kosakowo.
Udało się dociec kto dokładnie spoczął w tym miejscu. Okazało się, że mowa nie tylko o niemal 200 żołnierzach, ale także o ludności cywilnej Pogórza i okolic.
— Wielu żołnierzy, oddając najwyższą cenę, jaką jest życie, spoczęło właśnie w tym miejscu. Ich szczątki spoczywały tutaj przez kilkadziesiąt lat, a dopiero po latach zostały ekshumowane. To, jak dużo osób dzisiaj tutaj przyszło, aby uczcić z nami odsłonięcie tego pomnika świadczy o tym, że pamiętamy o naszej historii – mówił podczas uroczystości wójt gminy Kosakowo Marcin Majek.
— Dzisiaj ci żołnierze spoczywają na cmentarzu wojskowym Obrońców Wybrzeża w Gdyni Redłowie, ale zaraz po ustaniu działach wojennych spoczywali w tymczasowych miejscach pochówku. Ważne jest, że identyfikujemy na takich pomnikach żołnierzy z imienia i nazwiska - mówił dla Twojej Telewizji Morskiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Fundatorem pomnika jest gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.