27.11.2022 17:00 18 PM/pomorskie.eu
Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa ma powstać w okolicach Lubiatowa i Kopalina w gminie Choczewo. Inwestycja rozpocznie się w 2026 roku, a pierwszy blok powstanie do 2033 roku. To projekt strategiczny dla całej Polski i największa inwestycja w historii naszego regionu. Samorząd województwa wspólnie z lokalnymi samorządami będzie prowadzić dialog z inwestorem i rządem. Marszałek województwa powoła także zespół ekspertów, z którego doradztwa będą mogły korzystać samorządy z całego regionu.
Czytaj również: Rząd przyjął uchwałę ws. elektrowni jądrowych. Pierwsza ma powstać na Pomorzu
Została wybrana już technologia budowy siłowni jądrowej i toczy się postępowanie środowiskowe dla tej inwestycji.
Czytaj również: Amerykanie zbudują atomówkę na Pomorzu
Pomorskie chce się dobrze przygotować do tej inwestycji. To zadanie, które obejmuje dziesiątki dziedzin i zagadnień.
– To nie tylko sam proces budowy elektrowni. Ale choćby przygotowanie terenu budowy, jego zaplecza i powiązania tego z dziesiątkami firm i zakładów w całym regionie i w Polsce – podkreśla burmistrz Redy, Krzysztof Krzemiński.
Planując taką inwestycję trzeba pomyśleć nie tylko o infrastrukturze.
– Co ze szkolnictwem zawodowym? Co z ochroną zdrowia mieszkańców, pracowników budowy, a w przyszłości także samych pracowników elektrowni? Jaki będzie wpływ inwestycji na warunki życia, gospodarkę, w tym branżę turystyczną? Czy dalej będzie można wypoczywać na pięknych bałtyckich plażach. Pytań jest wiele – zaznacza marszałek Struk.
Już obecnie w strukturach SWP, został utworzony zespół doradczy składający się ze specjalistów z departamentów UMWP i Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, którego zadaniem jest przygotowywanie stanowisk w sprawach dotyczących inwestycji.
— Musimy być razem i działać wspólnie. Takiego zdania są samorządowcy z powiatów: wejherowskiego, puckiego i lęborskiego, którzy na zaproszenie marszałka województwa Mieczysława Struka, przyjechali do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego - czytamy na stronie pomorskie.eu.
Powstanie również grupa ekspercka. Będą w niej naukowcy, specjaliści i autorytety z różnych dziedzin: środowiska, spraw ekonomicznych, technicznych, zdrowotnych czy społecznych. Ich rolą będzie doradztwo we wszystkich sprawach, jakie zgłoszą członkowie forum.