10.11.2022 14:30 22 PM/UM Gdańsk

Rusza sprzedaż węgla przez gminy. Mieszkańcy zapłacą 2 tys. zł za tonę

Zdjęcia ilustracyjne/Fot. pixabay.com

Samorządy, które przystąpiły do programu zakupu węgla na preferencyjnych warunkach rozpoczynają przyjmowanie wniosków od mieszkańców. Z udogodnienia mogą skorzystać osoby, którym przyznano dodatek węglowy oraz wszyscy, którzy nie składali wniosku o dodatek węglowy, ale spełniają warunki do jego otrzymania.

Mieszkańcy będą mogli nabywać węgiel w cenie 2 tys. zł za tonę. Cena zawiera jednorazową usługę transportu surowca ze składu do gospodarstwa domowego. Nowe przepisy określają, kto w imieniu gminy może prowadzić sprzedaż. Jedną z możliwości jest dystrybucja węgla w ramach umowy pomiędzy gminą a innym podmiotem np. składem węglowym lub kilkoma takimi podmiotami. 

Według zaleceń ministerstwa, węgiel powinien być składowany na utwardzonym placu na ogrodzonym i monitorowanym terenie. Ponadto zapewniony musi być dostęp do zalegalizowanej wagi samochodowej oraz ładowarki do załadunku węgla.

Osoba zamierzająca skorzystać z zakupu węgla na preferencyjnych warunkach, musi złożyć wniosek, w którym wskazuje rodzaj oraz ilość paliwa, jakie chce kupić. Wszyscy mieszkańcy, którzy spełniają kryteria i są zainteresowani zakupem węgla w preferencyjnych cenach, powinni złożyć wniosek w swoim urzędzie gminy.

Wnioski można już składać w urzędzie gminy Wejherowo – szczegóły tutaj czy urzędzie gminy Kosakowo - tutaj. Od 14 listopada będzie można składać w nioski w urzędzie gminy Szemud – tutaj szczegóły. Do programu przystąpił również Puck – tutaj informacje czy Reda – czytaj więcej, a także Rumia. Informacji na temat programu należy szukać na stronach poszczególnych samorządów.

Jedno gospodarstwo domowe będzie mogło nabyć łącznie 3 tony węgla, z czego 1,5 tony w tym roku, a kolejne w 2023 roku. Zakupu można dokonać w dwóch okresach, tj. do 31 grudnia 2022 r. oraz od 1 stycznia 2023 r. W każdym z tych okresów można kupić maksymalnie 1,5 tony.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...