23.10.2022 15:00 1 PM/UCK Gdańsk

Wykonali setny zabieg, który ma zapobiegać udarom mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków

Fuzja tomografii komputerowej i echokardiografii przezprzełykowej – okluder w uszku lewego przedsionka po odłączeniu od systemu dostawczego

W Pracowni Kardiologii Inwazyjnej UCK w Gdańsku wykonano setny zabieg przezcewnikowego zamknięcia uszka lewego przedsionka serca. Zabiegi tego typu wykonuje się w celu zapobiegania udarom mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków.

Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca występującym u ludzi dorosłych. Pojawia się u około 1-2% dorosłej populacji, a po 80. roku życia u co dziesiątego pacjenta. Zwiększa ono pięciokrotnie ryzyko wystąpienia udaru, jednocześnie co piąty udar jest związany z tym zaburzeniem rytmu. Leczenie migotania przedsionków polega na ograniczeniu objawów oraz zapobieganiu ciężkich powikłań związanych z tym zaburzeniem rytmu.

Skopia rentgenowska – zakontrastowane uszko lewego przedsionka Skopia rentgenowska – okluder w uszku lewego przedsionka przed odłączeniem od systemu dostawczego Echokardiografia przezprzełykowa – okluder implantowany w uszku lewego przedsionka Ciewierz_UCK_fot.Sylwia Mierzewska.jpg Echokardiografia przezprzełykowa – uszko lewego przedsionka Fuzja tomografii komputerowej i echokardiografii przezprzełykowej – pozycjonowanie okludera w uszku lewego przedsionka

W lewym przedsionku serca znajduje się nieduża nisza, która nazywana jest uszkiem lewego przedsionka. U zdrowego człowieka krew po prostu przez wspominane uszko przepływa. Inaczej sytuacja wygląda u osób cierpiących na migotanie przedsionków, u których krew w uszku zatrzymuje się na dłużej, co sprzyja powstawaniu zakrzepów. Gdy taki zakrzep się odczepi i dopłynie do mózgu, powoduje udar - informuje Wioleta Wójcik, Zespół ds. Promocji i PR - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.

Podstawową formą zapobiegania tym zdarzeniom jest terapia doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi.

Procedura zamykania uszka lewego przedsionka jest wykonywana u chorych z migotaniem przedsionków, którzy mają przeciwwskazania do stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych i polega na implantacji do uszka specjalnego systemu zamykającego, tzw. okludera. Dzięki wypracowaniu doskonałej współpracy między różnymi specjalistami udało się nam uzyskać wysoką skuteczność zabiegów, z niewielkim odsetkiem powikłań poniżej wartości opublikowanych dotychczas w światowych rejestrach klinicznych – podkreśla dr Dariusz Ciećwierz, koordynator Pracowni Kardiologii Inwazyjnej UCK.

Setny zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka zbiegł się z pierwszą rocznicą przeniesienia działalności Pracowni Kardiologii Inwazyjnej do budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...