14.10.2022 14:30 0 PM/PEJ

Polskie Elektrownie Jądrowe będą współpracowały z Politechniką Łódzką

Fot. PEJ

Międzywydziałowe studia podyplomowe w zakresie energetyki jądrowej – to element współpracy Polskich Elektrowni Jądrowych z Politechniką Łódzką. Jak informuje spółka, ich absolwenci będą już niebawem bardzo potrzebni.

Coraz więcej dzieje się w temacie budowy polskiej elektrowni jądrowej. Przypomnijmy, że wybrano preferowaną lokalizację, toczą się rozmowy na temat infrastruktury towarzyszącej takiej jak drogi czy kolej.

Harmonogram inwestycji dla lokalizacji „Lubiatowo – Kopalino” zakłada czas trwania fazy budowy pierwszego bloku wynoszący ok. 10 lat. Faza budowy obejmuje etap prac przygotowawczych - 3 lata, budowy - 6 lat, rozruchu - rok. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej, przyjętym w październiku 2020 roku, prace budowlane rozpoczną się w 2026 r. a pierwszy reaktor zostanie uruchomiony w 2033 r.

Czytaj również: Inwestor odpowiedział na najczęściej zadawane pytania ws. atomówki

Spółka PEJ, która zajmuje się inwestycją myśli już także o kształceniu kadry w sektorze energetyki jądrowej. W związku z tym podpisano umowę o współpracy z Politechniką Łódzką.

Rozwój potencjału kadrowego w sektorze energetyki jądrowej, lepsze przygotowanie studentów i absolwentów do wejścia na rynek pracy, promocja nowoczesnych materiałów i technologii stosowanych w przemyśle jądrowym to główne cele umowy o współpracy zawartej pomiędzy Politechniką Łódzką i spółką Polskie Elektrownie Jądrowe – poinformowała spółka PEJ.

W programie studiów, obok zajęć obejmujących stricte techniczne aspekty, jego autorzy przewidzieli przedmiot dotyczący tak ważnego problemu, jakim jest społeczno-socjologiczne uwarunkowanie rozwoju energetyki jądrowej.

Tak duża, strategiczna pod względem bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz ochrony klimatu inwestycja stanowi wyzwanie nie tylko organizacyjno-projektowe, ale również w aspekcie tworzenia potencjału kadrowego branży. Jako inwestor odpowiedzialny za projekt, budowę, a następnie eksploatację pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, już w tym momencie posiadamy unikalne doświadczenie, a na pokładzie naszej spółki mamy talenty z rozległą praktyką w międzynarodowych projektach jądrowych. W związku z intensyfikacją działań i przygotowaniami do procesu rozpoczęcia budowy zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów i ekspertów gotowych włączyć się w ten strategiczny z punktu widzenia interesów państwa projekt będzie rosnąć. Wierzymy, że współpraca z Politechniką Łódzką pozwoli na skuteczną budowę potencjału kadrowego sektora jądrowego – mówi Aleksandra Rębecka, dyrektor Pionu Personalno-Organizacyjnego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.

— Przemysł jądrowy jest branżą, która, zgodnie z zapowiedziami budowy pierwszych reaktorów energetycznych, znacząco rozwinie się w Polsce już w niedalekiej przyszłości. Będzie ona potrzebowała dobrze wykształconych kadr, a uczelnia jest miejscem, które oferuje możliwości kształcenia przez całe życie. Działania, które zainicjują naszą współpracę ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe związane są z międzywydziałowymi studiami podyplomowymi w zakresie energetyki jądrowej. Ich absolwenci będą już niebawem bardzo potrzebni - podkreślił podpisując porozumienie Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik.

W umowie przewidziano także możliwość odbywania w spółce staży przez najlepszych absolwentów studiów.

Więcej na temat elektrowni atomowej tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...