11.10.2022 11:05 16 WH/PEJ

Elektrownia jądrowa: Rozpoczęło się postępowanie transgraniczne

Fot. pixabay.com

Spółka Polskie Elektronie Jądrowe poinformowała o rozpoczęciu postępowania transgranicznego ws. elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. Przygotowano 1200 stron opracowania w językach angielskim, niemieckim, litewskim oraz raport środowiskowy. W kolejnych miesiącach kraje narażone mają przedstawić swoje uwagi dotyczące inwestycji. Są to m.in. Niemcy i Litwa.

Postępowanie transgraniczne to bardzo ważny element procedury oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Przekazanie dokumentacji państwom biorącym udział w tym postępowaniu to kolejny w ostatnich miesiącach dowód na to, że materializują się efekty działań, które zakładaliśmy na ten rok. Prowadzony przez nas proces inwestycyjny stopniowo nabiera więc coraz większego rozpęd – mówi Joanna Szostek z Polskich Elektrowni Jądrowych.

Zobacz także: Elektrownia jądrowa: Rozpoczęło się postępowanie transgraniczne

Dokumentacja została przygotowana zgodnie z postanowieniem GDOŚ z 2015 roku, które zdefiniowało konieczność przeprowadzenia postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko. Składa się na nią zarówno liczące 1200 stron opracowanie, przygotowane w językach angielskim, niemieckim i litewskim, umożliwiające innym krajom ocenę możliwego transgranicznego oddziaływania na środowisko, jak i sam raport środowiskowy przygotowany w języku polskim.

Dokumentacja zawiera informacje i dane wymagane przez obowiązujące prawo, w tym m.in. bilateralne umowy zawarte przez polski rząd oraz przez tzw. konwencję z Espoo dotyczącą przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska przekazał materiały państwom biorącym udział w postępowaniu transgranicznym. W kolejnych miesiącach spodziewane jest uzyskanie kompletu uwag ze stron krajów narażonych, m.in. Niemcy i Litwa.

Ponadto trwa krajowa procedura środowiskowa. Pod koniec lipca Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska przekazał raport środowiskowy do zaopiniowania przez odpowiednie organy - Urząd Morski w Gdyni, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. To konsekwencja podjęcia przez GDOŚ zawieszonego postępowania ws. wydania decyzji środowiskowej, co miało miejsce 6 czerwca.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...