05.10.2022 08:00 0 mat.pras. Materiał partnera

Radmor - największy polski producent urządzeń łączności radiowej ma 75 lat

mat.pras.

W tym roku Radmor obchodzi kolejną rocznicę rozpoczęcia działalności. Firma ma już 75 lat. Niewielki zakład serwisowy z roku 1947 jest teraz największym polskim producentem urządzeń łączności radiowej. Działalność produkcyjną Radmor rozpoczął od urządzeń morskich i radiotelefonów UKF. Dzisiaj jest krajowym liderem w dziedzinie produkcji wojskowego sprzętu łączności i jego głównym dostawcą dla polskiej armii. Radmor stał się przedsiębiorstwem pod każdym względem nowoczesnym. Firma postawiła na nowe technologie produkcji, kupiła licencję na transfer technologii radiostacji wojskowych i opracowała własne urządzenia.

W związku z jubileuszem prezes spółki Radmor Andrzej Synowiecki wystąpi w środę (5 października) o godzinie 14:15 w programie Gość Dnia emitowanym w radiu Norda FM. Wywiad będzie dostępny na antenie Twojej Telewizji Morskiej o godzinie 17:40.

mat.pras. mat.pras. mat.pras. mat.pras.

W latach 90. Radmor jako jeden z niewielu polskich zakładów elektronicznych potrafił przystosować się do zachodzących zmian gospodarczych i skutecznie działać na światowym rynku. Potrafił przejść do nowej rzeczywistości gospodarczej i technicznej. Podczas wdrażania programu restrukturyzacji skoncentrowano się na kliencie wojskowym. Opracowane zostały własne nowoczesne konstrukcje, dobrze sprzedające się i w kraju i za granicą. Siły Zbrojne RP to najważniejszy odbiorca radmorowskich systemów łączności, ale nie jedyny. W ponad 30 armiach świata żołnierze, wykonując swoje obowiązki, posługują się radiostacjami z Gdyni.

Klientami Radmoru są też przedsiębiorstwa oraz służby państwowe takie jak Policja, Straż Pożarna czy Straż Graniczna. Radmor wykonał wiele instalacji rozbudowanych systemów łączności cyfrowej dla odbiorców z branży energetycznej, portów lotniczych i terminali przeładunkowych. Siłą firmy jest zdolność do elastycznego reagowania na bieżące potrzeby klientów.

Radmor zaangażowany jest w szereg europejskich programów badawczych. Jednym z ważniejszych jest program ESSOR (European Secure SOftware defined Radio) mający za zadanie opracowanie standardu europejskiego radia programowalnego, umożliwiającego współpracę systemów łączności wojsk różnych państw UE i NATO. Radmor jest polskim członkiem programu. Dzięki tej współpracy oraz 75-letniemu doświadczeniu Radmoru w dziedzinie radiokomunikacji, możliwe było zaprojektowanie nowoczesnych polskich radiostacji wojskowych, zapewniających najwyższy stopień bezpieczeństwa przesyłanych informacji.

Radmor jako dostawca wyposażenia radiokomunikacyjnego dla sił zbrojnych, zobowiązany jest dostarczyć wyrób, który może być używany nawet w najbardziej skrajnych warunkach klimatycznych. W zawiązku z tym Laboratorium Badawcze jest integralną częścią firmy niemal od początków jej istnienia. Dzisiaj jest jednym z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych obiektów tego typu w Polsce. Zainstalowana aparatura jest unikatowa w skali nie tylko regionu pomorskiego, ale i kraju.

Taki jest dzień dzisiejszy firmy – innowacyjne rozwiązania, dwie spółki zależne (Mechanika Radmor oraz Galwanizernia Radmor) i łącznie ponad 500 pracowników. Firma miała jednak dużo skromniejsze początki. W 1947 roku MORS (Morska Obsługa Radiowa Statków) zatrudniała 7 osób zajmujących się serwisowaniem sprzętu radiowego na statkach. Stopniowo firma przeszła do produkcji radiotelefonów UKF (pierwszy wdrożono do produkcji w 1956 r.) i stała się głównym dostawcą sprzętu łączności dla sił zbrojnych. Od 2011 roku RADMOR wchodzi w skład największej prywatnej grupy kapitałowej w polskim przemyśle obronnym WB GROUP, która oferuje najnowocześniejsze kompleksowe rozwiązania dla sił zbrojnych z całego świata w takich obszarach jak: systemy łączności, dowodzenia, rozpoznania i kierowania uzbrojeniem; systemy bezzałogowe różnych klas; systemy informatyczne i cyberbezpieczeństwa; wyposażenie oraz modernizacja sprzętu wojskowego.

Obecna pozycja firmy jest zasługą zaangażowania pracowników. „To nasza firma” z dumą mówią obecni pracownicy oraz wszyscy ci, którzy przez 75 lat tworzyli historię i dzień dzisiejszy zakładu. Przez te ponad siedem dekad istnienia Radmor stał się legendą, dzięki której zasłużył na swoją wystawę zatytułowaną właśnie "Legenda Radmoru". Można było ją zwiedzać w Muzeum Miasta Gdyni na przełomie roku 2020 i 2021. Pan Paweł Gełesz, jeden z jej kuratorów, napisał o Radmorze słowa w adekwatny sposób podsumowujące historię firmy:

"Dla jednych Radmor to wymarzone, cudem zdobyte hi-fi 5100, dla innych wyczekiwane rozmowy stęsknionych marynarzy za pośrednictwem Gdynia Radio, szum portowej codzienności, najlepsze polskie wzornictwo przemysłowe czy wreszcie miejsce pracy dziesiątek mieszkańców Gdyni i całego Trójmiasta. Istniejące nieprzerwanie od 1947 roku przedsiębiorstwo – najpierw pod nazwą MORS, potem pod szyldem Unitra-Radmor i Radmor – zapisało się w historii naszego kraju jako jeden z czołowych producentów urządzeń łączności. Sprzęty z logiem Radmoru przez lata służyły radiooficerom, płetwonurkom, taksówkarzom, kolejarzom i służbom mundurowym, trafiając pod strzechy miłośników czystego brzmienia w latach 80. XX wieku pod postacią nowoczesnego sprzętu muzycznego."


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24