03.10.2022 11:00 2 WH/gdynia.pl

Będą usuwać niewybuchy II wojny światowej na Zatoce Gdańskiej

Źródło: gdynia.pl

Podczas prac przygotowawczych pogłębienia gdyńskiego portu, na dnie morskim znaleziono 3 bomby lotnicze i 2 miny morskie typu GC. Od wtorku do piątku (4-7 października) oraz w poniedziałek (10 października) grupa nurków będzie neutralizować niewybuchy. Wyznaczono strefy bezpieczeństwa w Gdyni i Gdańsku.

Podczas zleconych przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. prac przygotowawczych do pogłębiania akwenów wewnętrznych Portu Gdynia (Zadanie I, Etap III) na dnie morskim zostały zlokalizowane niewybuchy – 3 bomby lotnicze i 2 miny morskie typu GC – informuje Gdynia.

Zobacz także: Port Gdynia powiększy się o Port Zewnętrzny

Niewybuchy będą neutralizowane 4-7 października i 10 października. Ustanowiono następujące strefy bezpieczeństwa:

— na Zatoce Gdańskiej: od linii brzegowej na odcinku Babie Doły – Gdańsk Westerplatte (włącznie) do 11 km w głąb morza (przebywanie w wodzie w godzinach operacji zagraża życiu i zdrowiu),

— na lądzie: tereny Portu Gdynia, Portu Wojennego oraz PGZ Stoczni Wojennej (przebywanie na terenach otwartych, nieosłoniętych zagraża życiu i zdrowiu).

Strefy obowiązują w godzinach:

— w dniach 4-6.10: 11.00-15.00

—  w dniach 7 i 10.10: 9.00-15.00

Faza bojowa operacji rozpocznie się we wtorek, 4 października o godz. 09.00. Każdego dnia przeprowadzone zostanie podwodne niszczenie jednego obiektu. W pierwszej kolejności usunięte zostaną bomby lotnicze znalezione wewnątrz portu, natomiast w następnych dniach planowane jest niszczenie min morskich typu GC zalegających na redzie portu – tłumaczą urzędnicy.

W promieniu 750 m od niewybuchów zlokalizowanych wewnątrz portu obowiązuje strefa bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie (tarasy, dachy, balkony, chodniki, ulice itp.). W tym czasie dopuszcza się przebywanie ludzi w budynkach, jednak z dala od okien i powierzchni przeszklonych.

Niewybuchy zneutralizuje Grupa Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...