03.10.2022 11:00 2 WH/gdynia.pl
Podczas prac przygotowawczych pogłębienia gdyńskiego portu, na dnie morskim znaleziono 3 bomby lotnicze i 2 miny morskie typu GC. Od wtorku do piątku (4-7 października) oraz w poniedziałek (10 października) grupa nurków będzie neutralizować niewybuchy. Wyznaczono strefy bezpieczeństwa w Gdyni i Gdańsku.
— Podczas zleconych przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. prac przygotowawczych do pogłębiania akwenów wewnętrznych Portu Gdynia (Zadanie I, Etap III) na dnie morskim zostały zlokalizowane niewybuchy – 3 bomby lotnicze i 2 miny morskie typu GC – informuje Gdynia.
Zobacz także: Port Gdynia powiększy się o Port Zewnętrzny
Niewybuchy będą neutralizowane 4-7 października i 10 października. Ustanowiono następujące strefy bezpieczeństwa:
— na Zatoce Gdańskiej: od linii brzegowej na odcinku Babie Doły – Gdańsk Westerplatte (włącznie) do 11 km w głąb morza (przebywanie w wodzie w godzinach operacji zagraża życiu i zdrowiu),
— na lądzie: tereny Portu Gdynia, Portu Wojennego oraz PGZ Stoczni Wojennej (przebywanie na terenach otwartych, nieosłoniętych zagraża życiu i zdrowiu).
Strefy obowiązują w godzinach:
— w dniach 4-6.10: 11.00-15.00
— w dniach 7 i 10.10: 9.00-15.00
— Faza bojowa operacji rozpocznie się we wtorek, 4 października o godz. 09.00. Każdego dnia przeprowadzone zostanie podwodne niszczenie jednego obiektu. W pierwszej kolejności usunięte zostaną bomby lotnicze znalezione wewnątrz portu, natomiast w następnych dniach planowane jest niszczenie min morskich typu GC zalegających na redzie portu – tłumaczą urzędnicy.
W promieniu 750 m od niewybuchów zlokalizowanych wewnątrz portu obowiązuje strefa bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie (tarasy, dachy, balkony, chodniki, ulice itp.). W tym czasie dopuszcza się przebywanie ludzi w budynkach, jednak z dala od okien i powierzchni przeszklonych.
Niewybuchy zneutralizuje Grupa Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
09:07
Luzino póki co, korkuje się w stałych miejscach. W cierpliwość uzbroić się muszą kierowcy znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Ofiar Stutthofu. Unormowała się z kolei sytuacja w pobliżu kościoła pw. Św. Wawrzyńca. Ruch w tym rejonie jest płynny.
W Gościcinie, duży ruch jest teraz na gościcińskiej górce. Kumuluje się tradycyjnie w okolicach skrzyżowania z ulicą Szeroką i Słoneczna. W cierpliwość kierowcy uzbroić się muszą również w okolicy szkoły podstawowej.
Podobnie tłoczno jest teraz na ulicy Szkolnej w Bolszewie. Kto może, lepiej niech omija te okolice. Problem z płynnością jazdy będą mieli również kierowcy na ulicach Głównej i Zamostnej. Duży ruch jest teraz w okolicach ronda na ulicy Strażackiej.
Przypominamy, że trwa remont ulicy Tartacznej w Wejherowie, więc w tym miejscu kierowcy muszą kierować się dalej na ulicę Przemysłową, która w tej chwili jest w miarę przejezdna.
08:56
Utrudnienia w ruchu w Luzinie na ulicy Wilczka - trwają prace drogowe. Wprowadzono ruch wahadłowy od skrzyżowania z byłą krajową szóstką do ulicy Lipowej.
09:34
Korkuje się Obwodnica Trójmiasta za Osową w kierunku Gdyni. korki tworzą się w obu kierunkach.
08:32
Korkuje się Gościcińska Górka. Spory ruch jest na ulicy Sobieskiego w Wejherowie. Nie ma utrudnień na trasie z Wejherowa do Rumi.
08:33
Korkuje się za to ulica Zamostna w Bolszewie przy wyjeździe na dawną drogę krajową numer sześć. Wolniej możemy też przemieszczać się na gościcińskiej górce w rejonie skrzyżowania z ulicą Szeroką w Gościcinie.