02.10.2022 13:25 11 PM/TTM
Tradycyjnie w pierwszą niedzielę października odbyły się uroczystości ku czci pomordowanych w Lesie Piaśnickim w czasach drugiej wojny światowej. Podczas wydarzenia poświęcono trzy kolejne poddane renowacji mogiły zbiorowe.
Piaśnica to Kaszubska Golgota. Od października 1939 do marca 1940 roku z rąk niemieckich okupantów, zginęło ponad 14 tys. osób. Ofiarami byli m.in. księża, nauczyciele, lekarze i dzieci. To największa nekropolia z czasów II wojny światowej na Pomorzu.
— *Piaśnica to miejsce szczególne, tutaj te największe zbrodnie miały miejsce w październiku i listopadzie. Dzisiaj byliśmy świadkami poświęcenia trzech kolejnych poddanych renowacji mogił zbiorowych. Jedna poświęcona żołnierzom, straż honorową pełnią tu jednostki wojskowe garnizonu Wejherowo, druga mogiła poświęcona osobom niepełnosprawnym, bo przecież tu w lesie wiele osób niepełnosprawnych zginęło. Tym grobem będzie się opiekował Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. Trzeci grób jest poświęcony rodzinom, bo w Piaśnicy ginęły też całe rodziny i małe dzieci. Dlatego tu straż honorową będą sprawowały małżeństwa i rodziny - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej starosta wejherowski Gabriela Lisius.
— Musimy pamiętać, że została tutaj przelana krew ludzi, którzy oddali życie za takie wartości jak wolność i chęć życia w wolnej Polsce. Ta pogoda i to spotkanie powinny napawać nas refleksją w jaki sposób zagospodarowujemy ich poświęcenie i czy jesteśmy gotowi na to, aby korzystać z tej wolności - zaznacza Przemysław Kiedrowski, wójt gminy Wejherowo.
Wydarzenie rozpoczęło się nabożeństwem oczekiwania, które przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej w Górze. Następnie odegrany został polski hymn i odbyło się podniesienie flagi na maszt, po tym wójt Przemysław Kiedrowski wygłosił przemówienie. Kolejnym punktem uroczystości była msza święta pod przewodnictwem księdza arcybiskupa.