27.09.2022 10:33 3 PM/Port Gdynia

Odsłonili pomnik Budowniczych Portu Gdynia

Fot. Port Gdynia

"Od prawie 100 lat Port Gdynia jest morską bramą, oknem na świat Niepodległej Polski." Obchody stulecia uchwalenia Ustawy z dnia 23 września 1922 roku o budowie portu w Gdyni wzbogaciło oficjalne odsłonięcie elementu małej architektury, w postaci rzeźby z brązu.

W związku z setną rocznicą uchwalenia Ustawy z dnia 23 września 1922 roku o budowie portu w Gdyni, przygotowano szereg inicjatyw, celem uświetnienia tego wyjątkowego jubileuszu. Obchody stulecia wzbogaciło oficjalne odsłonięcie elementu małej architektury, w postaci rzeźby z brązu w formie ławeczki, z postaciami budowniczych portu: Tadeuszem Wendy i Eugeniusza Kwiatkowskiego, obok których każdy będzie miał okazję usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Fot. Port Gdynia Fot. Port Gdynia Fot. Port Gdynia Fot. Port Gdynia Fot. Port Gdynia Fot. Port Gdynia Fot. Port Gdynia Fot. Port Gdynia Fot. Port Gdynia Fot. Port Gdynia

Port Gdynia i miasto Gdynia powstały dzięki wizji i pracy wspaniałych ludzi. Jubileusz stulecia to bardzo ważne i piękne wydarzenie. Port Gdynia nie zapomina o swoich bohaterach. Postaci inżynierów Wendy i Kwiatkowskiego mają dla nas kluczowe znaczenie. To dzięki nim powstał Port Gdynia, który przez kolejne pokolenia był rozbudowywany i rozbudowywany będzie dalej. Aktualne inwestycje przygotowujemy z myślą na kolejne dekady funkcjonowania. Port Gdynia nieustannie się rozwija, dla miasta, dla mieszkańców i dla biznesu, który może rozkwitać przy tej okazji. Zapewniam Państwa, że dalej będziemy się rozwijać i z dumą wspominamy naszą piękną historię. Niech budowniczy portu będą dla nas wszystkich inspiracją i dowodem, że nie ma rzeczy niemożliwych – podkreśla Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Pomnik został wykonany przez firmę Celstan, po wyborze koncepcji na wykonanie ławeczki i stworzeniu miniatury z materiału metalicznego. Na jej podstawie wykonano odlew modelu pomnika z brązu. Waga pomnika wynosi 300 kg.

Pamiątkowa ławeczka stanęła na końcu Nabrzeża Pilotowego i będzie trwałym elementem lokalnego krajobrazu, dostępnego dla wszystkich.

Ostroga Pilotowa to ogólnodostępne miejsce o unikalnych walorach, chętnie odwiedzane przez mieszkańców Gdyni i turystów, gdzie można poczuć klimat prawdziwego portu morskiego. To drugie tak prestiżowe miejsce po Nabrzeżu Pomorskim w gdyńskim porcie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...