27.09.2022 10:33 3 PM/Port Gdynia
"Od prawie 100 lat Port Gdynia jest morską bramą, oknem na świat Niepodległej Polski." Obchody stulecia uchwalenia Ustawy z dnia 23 września 1922 roku o budowie portu w Gdyni wzbogaciło oficjalne odsłonięcie elementu małej architektury, w postaci rzeźby z brązu.
W związku z setną rocznicą uchwalenia Ustawy z dnia 23 września 1922 roku o budowie portu w Gdyni, przygotowano szereg inicjatyw, celem uświetnienia tego wyjątkowego jubileuszu. Obchody stulecia wzbogaciło oficjalne odsłonięcie elementu małej architektury, w postaci rzeźby z brązu w formie ławeczki, z postaciami budowniczych portu: Tadeuszem Wendy i Eugeniusza Kwiatkowskiego, obok których każdy będzie miał okazję usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
– Port Gdynia i miasto Gdynia powstały dzięki wizji i pracy wspaniałych ludzi. Jubileusz stulecia to bardzo ważne i piękne wydarzenie. Port Gdynia nie zapomina o swoich bohaterach. Postaci inżynierów Wendy i Kwiatkowskiego mają dla nas kluczowe znaczenie. To dzięki nim powstał Port Gdynia, który przez kolejne pokolenia był rozbudowywany i rozbudowywany będzie dalej. Aktualne inwestycje przygotowujemy z myślą na kolejne dekady funkcjonowania. Port Gdynia nieustannie się rozwija, dla miasta, dla mieszkańców i dla biznesu, który może rozkwitać przy tej okazji. Zapewniam Państwa, że dalej będziemy się rozwijać i z dumą wspominamy naszą piękną historię. Niech budowniczy portu będą dla nas wszystkich inspiracją i dowodem, że nie ma rzeczy niemożliwych – podkreśla Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.
Pomnik został wykonany przez firmę Celstan, po wyborze koncepcji na wykonanie ławeczki i stworzeniu miniatury z materiału metalicznego. Na jej podstawie wykonano odlew modelu pomnika z brązu. Waga pomnika wynosi 300 kg.
Pamiątkowa ławeczka stanęła na końcu Nabrzeża Pilotowego i będzie trwałym elementem lokalnego krajobrazu, dostępnego dla wszystkich.
Ostroga Pilotowa to ogólnodostępne miejsce o unikalnych walorach, chętnie odwiedzane przez mieszkańców Gdyni i turystów, gdzie można poczuć klimat prawdziwego portu morskiego. To drugie tak prestiżowe miejsce po Nabrzeżu Pomorskim w gdyńskim porcie.
09:07
Luzino póki co, korkuje się w stałych miejscach. W cierpliwość uzbroić się muszą kierowcy znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Ofiar Stutthofu. Unormowała się z kolei sytuacja w pobliżu kościoła pw. Św. Wawrzyńca. Ruch w tym rejonie jest płynny.
W Gościcinie, duży ruch jest teraz na gościcińskiej górce. Kumuluje się tradycyjnie w okolicach skrzyżowania z ulicą Szeroką i Słoneczna. W cierpliwość kierowcy uzbroić się muszą również w okolicy szkoły podstawowej.
Podobnie tłoczno jest teraz na ulicy Szkolnej w Bolszewie. Kto może, lepiej niech omija te okolice. Problem z płynnością jazdy będą mieli również kierowcy na ulicach Głównej i Zamostnej. Duży ruch jest teraz w okolicach ronda na ulicy Strażackiej.
Przypominamy, że trwa remont ulicy Tartacznej w Wejherowie, więc w tym miejscu kierowcy muszą kierować się dalej na ulicę Przemysłową, która w tej chwili jest w miarę przejezdna.
08:56
Utrudnienia w ruchu w Luzinie na ulicy Wilczka - trwają prace drogowe. Wprowadzono ruch wahadłowy od skrzyżowania z byłą krajową szóstką do ulicy Lipowej.
09:34
Korkuje się Obwodnica Trójmiasta za Osową w kierunku Gdyni. korki tworzą się w obu kierunkach.
08:32
Korkuje się Gościcińska Górka. Spory ruch jest na ulicy Sobieskiego w Wejherowie. Nie ma utrudnień na trasie z Wejherowa do Rumi.
08:33
Korkuje się za to ulica Zamostna w Bolszewie przy wyjeździe na dawną drogę krajową numer sześć. Wolniej możemy też przemieszczać się na gościcińskiej górce w rejonie skrzyżowania z ulicą Szeroką w Gościcinie.