27.10.2011 13:23 0

PG wybuduje największy teleskop na świecie

Politechnika Gdańska wraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika wybudują 90 metrowy radioteleskop. Prace mają zostać ukończone za trzy lata.

Największy ruchomy radioteleskop na świecie ma kosztować 300 mln złotych i stanąć w Borach Tucholskich. Jednocześnie uczelnie chcą rozwinąć koncepcję utworzenia Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej, które ma powstać na Politechnice Gdańskiej.

  • Projekt opisywany jest jako Hevelius 90 m+, gdyż nie jest jeszcze rozstrzygnięte, czy średnica radioteleskopu będzie wynosiła 90 czy 106 metrów. Jeśli znajdą się pieniądze, średnica przekroczy 105 metrów, a wtedy byłby to największy ruchomy radioteleskop na świecie. Przy 90 m – będzie trzecim. Większe są tylko stumetrowe w Green Bank w Zachodniej Wirginii i niemieckim Effelsbergu – informują twórcy projektu.

Jeżeli urządzenie nie będzie największym na świecie to i tak będzie miało znaczenie unikatowe, ponieważ zostanie wyposażone w szerokopasmowe matryce odbiorcze. W praktyce oznacza to, że radioteleskop będzie odbierał w jednym czasie wszystkie możliwe informacje radiowe.

Dodatkowym aspektem projektu jest superkomputer, który będzie odbierał dane z radioteleskopu. Politechnika Gdańska dysponuje taką maszyną. Informacjami, które będzie odbierał teleskop zainteresowane są wszelkie instytucje wywiadowcze oraz wojsko czy nawet NATO.

W realizacji inwestycji bierze udział Centrum Astronomii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu z Politechniką Gdańską. Antena radioteleskopu to koszt od 100 do 150 milionów złotych, razem z budynkami i aparaturą przedsięwzięcie może kosztować 250 – 300 milionów złotych. Na lokalizację teleskopu wybrano gminę Osiek w Borach Tucholskich.

Prace projektowe już trwają i wszystko wskazuje na to, że w 2014, najpóźniej 2015 radioteleskop zostanie uruchomiony.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...