15.09.2022 17:00 8 JD/TTM

Co łączy kraj Kwitnącej Wiśni z duchową stolicą Kaszub? Ambasador Japonii w Wejherowie

fot. Daniel Zaputowicz / TTM

W czwartek (15 września) w Powiatowym Zespole Kształcenia specjalnego w Wejherowie na spotkanie z dyrektor placówki i starostą wejherowskim Gabrielą Lisius przyjechał Akio Miyajima, który od dwóch lat pełni funkcję Ambasadora Japonii w Polsce.

Powodem spotkania, które miało odbyć się już w 2020 roku, jednak przez sytuację związaną z pandemią, a następnie wybuchem wojny w Ukrainie, musiało zostać odłożone w czasie, jest historia, która łączy kraj Kwitnącej Wiśni z duchową stolicą Kaszub, czyli losy Dzieci Syberyjskich.

To właśnie tutaj w latach 1923-27 przebywały dzieci cesarzowej Japonii, bo tak były nazywane polskie dzieci, które przebywały Syberii, gdzie zostały uratowane przez Polski Czerwony Krzyż i przetransportowane do Japonii i dopiero stamtąd drogą morską dotarły do Gdyni, a następnie Wejherowa - mówiła w rozmowie z Twoją Telewizją Morską dyrektor Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie Małgorzata Woźniak.

W trakcie wizyty Ambasador Miyajima został oprowadzony po PZKS, gdzie miał okazję obejrzeć wystawę stałą dotyczącą historii związanej z losami Dzieci Syberyjskich:

Bardzo się cieszę, że mogę tu dzisiaj być i poznać historię pięknej i czysto ludzkiej przyjaźni pomiędzy Polską i Japonią. Składając tutaj wizytę i oglądając wystawę mam możliwość przeniesienia się w czasie o niemal sto lat, kiedy to Japończycy okazali przyjaźń Dzieciom Syberyjskim - mówił na spotkaniu Ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima.

fot. Daniel Zaputowicz / TTM fot. Daniel Zaputowicz / TTM fot. Daniel Zaputowicz / TTM fot. Daniel Zaputowicz / TTM fot. Daniel Zaputowicz / TTM fot. Daniel Zaputowicz / TTM fot. Daniel Zaputowicz / TTM fot. Daniel Zaputowicz / TTM

Warto dodać, że nazwę jednej z ulicy przy Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie niedawno zmieniono na ulicę Dzieci Syberyjskich.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...