12.09.2022 13:00 0 PM/UM Władysławowo
"Najdawniejsza informacja o świetle w tym miejscu pochodzi z locji flamandzkiej z XV wieku." W sobotę 10 września odbyły się uroczystości 200-lecia Latarni Morskiej Rozewie, zorganizowane przez Urząd Morski w Gdyni, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego.
— Najdawniejsza informacja o świetle w tym miejscu pochodzi z locji flamandzkiej z XV wieku. Wspomniano w niej, że w miejscu zwanym Rosehoned na wysokim brzegu, palono ognisko dla żeglarzy. Średniowieczne ognisko stale udoskonalano. W 1808 roku zbudowano nową latarnię morską w królewskim lesie, oddaloną 3000 kroków od Tupadeł. Tak, to poprzedniczka rozewskiej „blizy”, której aktywność rozpoczęła się w 1822 r. To ona od ponad 73 000 dni ostrzega przepływające statki - informuje urząd gminy Władysławowo.
Podczas uroczystości odbyło się symboliczne „wodowanie” książki poświęconej pierwszemu polskiemu kierownikowi latarni morskiej Rozewie, Leonowi Wzorkowi pt. „Leon Wzorek Strażnik światła w Rozewiu, opowieść o moim pradziadku”, autorstwa Joanny Wzorek-Głowackiej – prawnuczki kierownika latarni.
— Kolejnym punktem wydarzenia było wprowadzenie do obiegu pocztowego przez Pocztę Polską znaczka pocztowego z latarnią rozewską. Na pamiątkowej makiecie tegoż znaczka podpisy złożyli burmistrz Roman Kużel, Pan Apoloniusz Łysejko oraz sołtys Rozewia Pani Renata Ostrowska - czytamy na stronie Władysławowa.
Latarnia oraz obiekty blizarium można zwiedzać do końca września codziennie w godz. 9:30 - 12:45 oraz od 14:00 - 16:45.