08.09.2022 13:00 3 PM

Sfotografował mgławicę oddaloną od Ziemi o 12 tys. lat świetlnych

Fot. Wojciech Nawrocki

„W kolejnej sesji w roli głównej obiekt dosyć znany w gronie astrofotgrafów i potocznie nazywany kijankami, a konkretnie IC 410” – napisał nasz Czytelnik Wojciech Nawrocki. Pasją mieszkańca gminy Krokowa jest kosmos. Wykonuje fotografie gwiazd, mgławic, galaktyk, planet oraz Układu Słonecznego.

Czytaj również: Zajrzał w głęboki Kosmos. Sfotografował pozostałość po wybuchu supernowej

IC 410 to mgławica emisyjna znajdująca się w konstelacji Woźnicy w odległości około 12 000 lat świetlnych od Ziemi.

Mgławica IC 410 jest powiązana z gromadą otwartą NGC 1893. Rozciąga się na przestrzeni ponad 100 lat świetlnych. Chmury świecącego gazu wodorowego mgławicy zostały wyrzeźbione przez wiatr gwiezdny oraz promieniowanie gwiazd gromady NGC 1893. W obszarze IC 410 znajdują się dwa niezwykłe obłoki gazu i pyłu nazwane kijankami. Na zdjęciu znajdują się w dolnym lewym rogu. Są one zbudowane z gęstszego i chłodniejszego gazu niż ten w mgławicy, mogą też być obszarami formowania się nowych gwiazd. Ciągną się one na przestrzeni około 10 lat świetlnych rzeźbione przez wiatr i promieniowanie gromady NGC 1893. To dosyć trudny obiekt wymagający cierpliwości podczas zbierania materiału – mówi autor zdjęcia Wojciech Nawrocki.

Fot. Wojciech Nawrocki

Fotograf, jak sam mówi, miał dużo szczęścia jeżeli chodzi o pogodę, która jest bardzo ważna przy robieniu tego typu zdjęć.

Czytaj również: Pierwsze ujęcie z nowego miejsca. Nasz Czytelnik sfotografował Jowisza

Do utrwalenia tego obiektu użyłem teleskopu SWED80 SkyWatcher o aperturze 600mm, kamera główna ZWO ASI 294 Mc filtr Optolong L Extreme. Guiding i korekcja prowadzenia SV Bony 55 mm kamera guidingu ASI 120 MC. Łączny czas naświetlania 6h 35 min – wymienia Wojciech Nawrocki.

Jego pasją jest kosmos. Wykonuje fotografie gwiazd, mgławic, galaktyk, planet oraz Układu Słonecznego. Nasz Czytelnik Wojciech Nawrocki ukończył budowę autonomicznego obserwatorium, które umożliwi mu profesjonalne wykonywanie astrofotografii i obserwacji obiektów nocnego nieba. Kolejnym etapem ma być automatyka i sterowanie.

Czytaj więcej: Buduje własne obserwatorium. Jego pasją jest fotografowanie kosmosu

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...