W okresie międzywojennym nagrano w Polsce około 4 tysiące tang, a wiele z nich było szlagierami. Dlatego postanowiono przybliżyć wejherowskiej publiczności ten rytm i jego historię w ofercie muzycznej, wystawie plakatów, projekcji filmów w kinie - retro, jak i nauce kroków. Tegoroczna wejherowska potańcówka odbywała się pod tematycznym prymatem tanga.
— Sierpniowa Potańcówka Retro-Wejherowo cieszyła się ponownie wielkim powodzeniem, zarówno wśród mieszkańców, turystów jak i osób z okolicznych miejscowości. Na końcowy efekt złożył się atrakcyjnie przygotowany przez Wejherowskie Centrum Kultury program, ze znakomitymi zespołami, straganami tematycznymi, a także Kinem Retro w Parku Cedron - poinformował wejherowski ratusz.
Okazało się, że w okresie międzywojennym nagrano w Polsce około 4 tysiące tang, a wiele z nich było szlagierami. Dlatego postanowiono przybliżyć wejherowskiej publiczności ten rytm i jego historię. Wcześniej zorganizowano też letnie warsztaty nauki tanga dla mieszkańców, w których wzięło udział 10 par.
— Na każdą naszą potańcówkę przygotowujemy zawsze stargany. W tym roku były tematycznie związane z okresem 20-lecia międzywojennego. Można było kupić na nich małe wiązanki kwiatów, była degustatornia z owocami i stoisko z lemoniadą. Nowością było stoisko z opaskami retro symbolizującymi 20-lecie międzywojenne, a także stoisko z dyplomowanym zielarzem, którego nazwaliśmy po staremu – felczerem. Zielarz okazał się strzałem w dziesiątkę, bo cały czas miał powodzenie. Zaś pani Lidia Müller ponownie przygotowała wystawę strojów wieczorowych w witrynie swojego sklepu – mówi Jolanta Rożyńska nadmieniając, że dzięki współpracy z Teatrem im. W. Gombrowicza w Gdyni udało się też wypożyczyć stroje do stworzenia nastroju retro.
Podczas wydarzenia w klimacie tanga przygrywała kapela „Warszawiaki”, która wprowadziła publiczność w atmosferę melodii podwórkowych, z fragmentami humorystyki warszawskiej przedwojennej ulicy i charakterystyczną manierą w mowie. Wyjątkowy klimat stworzył Paweł Nowak ze swoim zespołem. A na koniec wystąpiła Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która w poprzednich latach bywała już w Wejherowie.
W tym roku do Potańcówki Retro-Wejherowo wykorzystano także przestrzeń Parku Cedron, gdzie zostało umieszczone kino-retro, w którym wyświetlano filmy kina niemego z Polą Negri, Chaplinem i innymi lubianymi postaciami tego kierunku kinematografii. Emisji filmów towarzyszyła muzyka w wykonaniu zespół „Czerwie”.
09:07
Luzino póki co, korkuje się w stałych miejscach. W cierpliwość uzbroić się muszą kierowcy znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Ofiar Stutthofu. Unormowała się z kolei sytuacja w pobliżu kościoła pw. Św. Wawrzyńca. Ruch w tym rejonie jest płynny.
W Gościcinie, duży ruch jest teraz na gościcińskiej górce. Kumuluje się tradycyjnie w okolicach skrzyżowania z ulicą Szeroką i Słoneczna. W cierpliwość kierowcy uzbroić się muszą również w okolicy szkoły podstawowej.
Podobnie tłoczno jest teraz na ulicy Szkolnej w Bolszewie. Kto może, lepiej niech omija te okolice. Problem z płynnością jazdy będą mieli również kierowcy na ulicach Głównej i Zamostnej. Duży ruch jest teraz w okolicach ronda na ulicy Strażackiej.
Przypominamy, że trwa remont ulicy Tartacznej w Wejherowie, więc w tym miejscu kierowcy muszą kierować się dalej na ulicę Przemysłową, która w tej chwili jest w miarę przejezdna.
08:56
Utrudnienia w ruchu w Luzinie na ulicy Wilczka - trwają prace drogowe. Wprowadzono ruch wahadłowy od skrzyżowania z byłą krajową szóstką do ulicy Lipowej.
09:34
Korkuje się Obwodnica Trójmiasta za Osową w kierunku Gdyni. korki tworzą się w obu kierunkach.
08:32
Korkuje się Gościcińska Górka. Spory ruch jest na ulicy Sobieskiego w Wejherowie. Nie ma utrudnień na trasie z Wejherowa do Rumi.
08:33
Korkuje się za to ulica Zamostna w Bolszewie przy wyjeździe na dawną drogę krajową numer sześć. Wolniej możemy też przemieszczać się na gościcińskiej górce w rejonie skrzyżowania z ulicą Szeroką w Gościcinie.