16.08.2022 15:00 1 PM/UM Wejherowo

Tango rządziło na retro potańcówce w Wejherowie

Fot. TTM

W okresie międzywojennym nagrano w Polsce około 4 tysiące tang, a wiele z nich było szlagierami. Dlatego postanowiono przybliżyć wejherowskiej publiczności ten rytm i jego historię w ofercie muzycznej, wystawie plakatów, projekcji filmów w kinie - retro, jak i nauce kroków. Tegoroczna wejherowska potańcówka odbywała się pod tematycznym prymatem tanga.

Fot. UM Wejherowo Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Sierpniowa Potańcówka Retro-Wejherowo cieszyła się ponownie wielkim powodzeniem, zarówno wśród mieszkańców, turystów jak i osób z okolicznych miejscowości. Na końcowy efekt złożył się atrakcyjnie przygotowany przez Wejherowskie Centrum Kultury program, ze znakomitymi zespołami, straganami tematycznymi, a także Kinem Retro w Parku Cedron - poinformował wejherowski ratusz.

Okazało się, że w okresie międzywojennym nagrano w Polsce około 4 tysiące tang, a wiele z nich było szlagierami. Dlatego postanowiono przybliżyć wejherowskiej publiczności ten rytm i jego historię. Wcześniej zorganizowano też letnie warsztaty nauki tanga dla mieszkańców, w których wzięło udział 10 par.

Na każdą naszą potańcówkę przygotowujemy zawsze stargany. W tym roku były tematycznie związane z okresem 20-lecia międzywojennego. Można było kupić na nich małe wiązanki kwiatów, była degustatornia z owocami i stoisko z lemoniadą. Nowością było stoisko z opaskami retro symbolizującymi 20-lecie międzywojenne, a także stoisko z dyplomowanym zielarzem, którego nazwaliśmy po staremu – felczerem. Zielarz okazał się strzałem w dziesiątkę, bo cały czas miał powodzenie. Zaś pani Lidia Müller ponownie przygotowała wystawę strojów wieczorowych w witrynie swojego sklepu – mówi Jolanta Rożyńska nadmieniając, że dzięki współpracy z Teatrem im. W. Gombrowicza w Gdyni udało się też wypożyczyć stroje do stworzenia nastroju retro.

Podczas wydarzenia w klimacie tanga przygrywała kapela „Warszawiaki”, która wprowadziła publiczność w atmosferę melodii podwórkowych, z fragmentami humorystyki warszawskiej przedwojennej ulicy i charakterystyczną manierą w mowie. Wyjątkowy klimat stworzył Paweł Nowak ze swoim zespołem. A na koniec wystąpiła Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która w poprzednich latach bywała już w Wejherowie.

W tym roku do Potańcówki Retro-Wejherowo wykorzystano także przestrzeń Parku Cedron, gdzie zostało umieszczone kino-retro, w którym wyświetlano filmy kina niemego z Polą Negri, Chaplinem i innymi lubianymi postaciami tego kierunku kinematografii. Emisji filmów towarzyszyła muzyka w wykonaniu zespół „Czerwie”.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...