26.07.2022 12:30 0 WH/TTM

Weekend w gminie Gniewino – dominowała kultura kaszubska

Fot. TTM

Za nami Dni Gminy Gniewino – festyn w Czymanowie oraz Krancbal w Nadolu. Podczas weekendu dominowała regionalna kultura – pojawiły się orkiestry dęte czy zespoły ludowe.

Przypomnijmy, że w sobotę (23 lipca) gmina Gniewino rozpoczęła świętowanie. Główną gwiazdą wieczoru był zespół Kombii. Zanim jednak zespół pojawił się na scenie, to ich występ poprzedził Kaszubski Przegląd Orkiestr Dętych. To 15. edycja wydarzenia.

Udało nam się przez 15 lat utrzymać tę tradycję. Kaszubski to znaczy, że jest na Kaszubach, ale orkiestry z całej Polski i świata mogą wziąć udział w przeglądzie. Ważne jest, aby wykonała jeden utwór z regionu kaszubskiego – mówi Waldemar Szczypior, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Gniewinie.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

W tym roku podczas przeglądu wystąpiło siedem orkiestr głównie z Kaszub i Kociewia.

Na wydarzeniu popis umiejętności dał zespół folklorystyczny Nadolanie, który działa od 18 lat.

Trudno było zrobić rozruch po pandemii. Te dwa lata dały nam popalić i robimy to bardzo powoli, szczególnie, że mam nowy narybek, więc przed nimi ciężka praca, a my odświeżamy to miliony razy, aby wchłonęły jak należy – wyjaśnia Ilona Kowalczyk, prowadząca zespół.

Nie mogło zabraknąć kół gospodyń wiejskich, które przygotowały domowe, tradycyjne przysmaki, jak chleb ze smalcem i ogórkiem czy kaszubskie kuchy. Najmłodsi mogli bawić się w dmuchanym miasteczku.

Po akcentach kaszubskich na scenie wybrzmiały covery Abby czy Bajmu. Pojawił się także zespół Cliver.

Natomiast w niedzielę (24 lipca) w Nadolu odbył się Nadolski Festyn Folklorystyczny Krancbal. To tutaj dominowała kultura kaszubska. Krancbal to kaszubska nazwa zabawy urządzanej z okazji dożynek.

Bardzo się cieszymy. Krancbal zawsze cieszył się popularnością. Mamy mnóstwo odwiedzających, dużo się dzieje i na scenie, i w skansenie - mówi Barbara Kos-Dąbrowska, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej.

Na terenie muzeum odbywał się jarmark. Odwiedzający mieli okazję zobaczyć wypiek chleba, pokaz wyrobu masła, tabaki czy rogów.

Nie zabrakło programu artystycznego – występ zespołów ludowych, kabaretu Kunda czy zabawa taneczna dla uczestników wydarzenia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...