Coraz więcej wypadków i kolizji odnotowywanych jest z udziałem hulajnóg elektrycznych. Policja apelują o bezpieczną jazdę i przypomina o najważniejszych zasadach. Za jazdę na podwójnym gazie możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 2,5 tys. złotych.
Hulajnogi elektryczne cieszą się dużą popularnością, można wypożyczać je ‘na minuty’. Między innymi to może zwiększać ryzyko zagrożeń na drodze.
Zobacz także: Sześciolatka potrącona przez hulajnogę w Dębkach
— Jeżeli korzystamy z elektrycznej hulajnogi, to jest taka nowość, że trzeba posiadać kartę rowerową bądź prawo jazdy AM, A1, B1 albo T. Jeżeli kierujący nie posiada tych uprawnień i nie ma skończonych lat 18 nie powinien jeździć, zostaje zwykła hulajnoga – mówi asp. sztab. Anetta Potrykus z wejherowskiej komendy.
Fot. KPP Wejherowo
Hulajnogi elektryczne mogą poruszać się po drogach rowerowych i chodnikach (jeżeli nie ma ścieżki rowerowej oraz gdy prędkość jest większa niż 30 km/h na drogach) z tym że obowiązuje ich ograniczenie prędkości do 20 km/h. Natomiast po jezdni możemy jechać, jeżeli prędkość jest nie większa niż 30 km/h. To nie jedyne ograniczenia dla amatorów jazdy.
Niebezpieczna sytuacja na hulajnodzeNasz Czytelnik był świadkiem niebezpiecznej sytuacji na drodze z udziałem hulajnogi. Oto filmik ze zdarzenia. Policja apelują o bezpieczną jazdę i przypomina o najważniejszych zasadach. Wiecej o tym w naszym artykule - https://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/54163-jak-bezpiecznie-jezdzic-na-hulajnodze
Opublikowany przez Nadmorski24.pl Wtorek, 17 maja 2022
— Pamiętajmy, że nie wolno wsiadać na hulajnogę będąc w stanie nietrzeźwości. Mandat karny za takie wykroczenie to 2,5 tys. złotych dla użytkownika hulajnogi. Nie możemy przewozić innych pasażerów, hulajnoga może poruszać się tylko jedna osoba. Korzystając z chodnika powinniśmy uważać na pieszych i szanować się wzajemnie, aby nie doszło do zderzenia – dodaje Potrykus.
Zobacz także: Wypadek w tunelu na Kwiatowej – zderzenie rowerzystki z chłopakiem na hulajnodze