29.04.2022 15:30 6 WH/KPP w Wejherowie

Policjanci na majówkę: Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa

Fot. KPP Wejherowo

W ten weekend rozpoczynamy majówkę. Oprócz relaksu i podróżowania, warto pamiętać o bezpieczeństwie. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku i ogłaszają, że na drogach powinniśmy spodziewać się więcej patroli.

Najprawdopodobniej w długi weekend czeka nas przyjemna pogoda. Niebo ma być pogodne, a opady deszczu mają być rzadko i przelotne. Więcej o pogodzie w naszym artykule.

Policjanci zwracają uwagę, że sprzyjająca aura może służyć miłośnikom jazdy na motocyklu czy na rowerze i hulajnodze. Tym samym mundurowi przypominają o zasadach bezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że kierowcy jednośladów to szczególna grupa użytkowników ruchu. Specyfika motocykla sprawia, że ich użytkownicy są narażeni na poważniejsze urazy czy obrażenia, jakie niosą wypadki czy kolizje drogowe niż kierowcy samochodów. Dlatego niezmiernie istotne są zasady, jakimi powinni kierować się motocykliści – mówi asp.sztab. Anetta Potrykus z wejherowskiej komendy. - Odpowiedni ubiór, kombinezon to podstawa, kask ochronny to niezbędne minimum i obowiązek. Fundamentem bezpieczeństwa jak zawsze są przepisy prawa i ich przestrzeganie. Stosowanie się do ograniczeń prędkości, zachowywanie odpowiedniej odległości między pojazdami, prawidłowe manewry wyprzedzania czy wymijania oraz zwracanie uwagi na znaki i sygnały drogowe to elementy, dzięki którym jazda motocyklem, samochodem będzie bezpieczna nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także innych użytkowników ruchu.

Mundurowi apelują do kierowców, aby zwracali uwagę na jednoślady często patrząc w lusterko. Jak mówią policjanci, „wspólny szacunek i zrozumienie między kierującymi samochodami i motocyklami z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach”.

Kierowcy innych jednośladów także powinni pamiętać o zasadach bezpieczeństwa oraz obowiązujących przepisach. Apelujemy o rozwagę na drodze – dodaje Potrykus. - Nie zapominajmy o pieszych, którzy także, tak jak pozostali uczestnicy ruchu drogowego mają obowiązki, przede wszystkim stosować zasady bezpieczeństwa przed wejściem na przejście dla pieszych. Podczas całej „majówki” nad naszym bezpieczeństwem będą czuwać policjanci, jednak bezpieczny wypoczynek zależy w dużej mierze od nas samych.

Fot. KPP Wejherowo Fot. KPP Wejherowo

Ponadto planując wyjazd na długi weekend nie możemy zapominać o właściwym przygotowaniu:

Przed wyjazdem pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszego dobytku, mieszkania czy domu. Należy sprawdzić zamknięcia wszystkich drzwi i okien, również tych piwnicznych i dachowych. Warto zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do naszych domów, ale również do pomieszczeń gospodarczych czy garażu. Gotówkę, biżuterię oraz inne drogocenne przedmioty, można zdeponować w banku, gdzie będą bezpieczniejsze niż w domu.

Poinformujmy sąsiada bądź inną zaufaną osobę o naszym wyjeździe i poprośmy, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował się mieszkaniem, zebrał ulotki reklamowe z wycieraczki, bądź ze skrzynki pocztowej. Warto także pozostawić numer kontaktowy, aby można było w każdej chwili się z nami skontaktować. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym o różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

Podczas spotkań z przyjaciółmi na świeżym powietrzu pamiętajmy, że zgodnie z polskim prawem obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Wyjątkiem są miejsca przeznaczone do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów oraz miejsca publiczne wyłączone z zakazu uchwałą rady gminy.

Rozpoczynając podróż, siadaj za kierownicą wypoczęty. Warto pomyśleć również o trasach alternatywnych, z uwagi na wzmożony ruch, czy trwające roboty drogowe, co pozwoli nam pojechać inną drogą w razie utrudnień. Podczas jazdy powinniśmy robić przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od pozycji siedzącej. Nie należy się spieszyć i rozwijać nadmiernej prędkości. Nigdy nie wsiadajmy za kierownicę po spożyciu alkoholu! Przypominamy, że nieodpłatnie możemy zbadać swój stan trzeźwości w najbliższej jednostce Policji.

Wypoczywając nad wodą, zwróćmy szczególną uwagę na dzieci bawiące się na brzegu, jak również zachowajmy należytą ostrożność podczas łowienia ryb, aby uniknąć nieplanowanej kąpieli, która przy obecnej temperaturze wody może być bardzo niebezpieczna. Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką, sprawdźmy ich stan techniczny, upewnijmy się, czy na wyposażeniu jednostki jest obowiązkowy sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kapoki. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych o przewidywanej porze powrotu.

Wędrując górskimi szlakami warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na bieżąco oceniajmy trasę, pogodę, nasze możliwości oraz trudności na szlaku. Warto mieć zaplanowany wariant awaryjny, umożliwiający szybkie zejście w dół w razie gorszej pogody lub złego samopoczucia któregoś z uczestników wędrówki. Jeśli macie ze sobą telefony komórkowe wpiszmy aktualne numery alarmowe właściwych służb. Planując trasę górskimi szlakami upewnijmy się, czy wszystkie osoby w grupie są na nią odpowiednio przygotowane. Wskazanym jest zabranie mapy, naładowanego telefonu komórkowego (przynajmniej jednego na grupę), wygodnego obuwia oraz plecaka, czapki, rękawiczek, zapasowych skarpet, koszuli, ubrania przeciwdeszczowego, podręcznej apteczki, latarki, zapałek oraz butelki wody. Zostawmy w miejscu pobytu wiadomość o trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu oraz telefon kontaktowy do siebie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24