29.04.2022 11:00 0 PM
Już wkrótce niepowtarzalna okazja, by zwiedzić latarnię morską Rozewie II, która po 112 latach otwiera ponownie swoje podwoje oraz by obejrzeć wernisaż obrazów marynistycznych Grzegorza Kalinowskiego.
— Rozewie to najbardziej znana latarnia naszego wybrzeża. Niewielu osobom wiadomo, że w Rozewiu są dwie latarnie: czynna i nieczynna, stara i nowa, nazywana także Rozewie I i Rozewie II, jedna uruchomiona w 1822 i działa do dziś, a druga uruchomiona w 1875 i wyłączona w 1910 - wyjaśnia komandor rezerwy Apoloniusz Łysejko, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Upłynęło 147 lat od uruchomienia latarni Rozewie II i 112 od wyłączenia z eksploatacji. Jej wygląd od ponad 100 lat nie uległ zmianie.
— Wieża była zakończona 1,5 m wysokości balustradą, pośrodku której stał 10-metrowy maszt. Między latarniami przebiega niemal 100-letnia alejka lipowa. Dążeniem Towarzystwa było danie „drugiego życia” tej zapomnianej latarni. W latach 2014-2015 przeprowadzono prace remontowe wieży i rewitalizację laterny. Kolejnym etapem prac było wykonanie repliki aparatu Fresnela I klasy. Aparat złożony jest z 8 kolumn, z których 5 wypełnionych jest 215 elementami akrylowymi imitującymi soczewki i pryzmaty. Rewitalizacja laterny i odtworzenie repliki aparatu Fresnela przywróciło latarni Rozewie II jej historyczny wygląd - dodaje Apoloniusz Łysejko.
Na polskim wybrzeżu istnieje możliwość zwiedzenia kilkunastu latarń morskich, w tym dwóch, które są obiektami wyłączonymi z eksploatacji - Gdańsk – Nowy Port i Rozewie II. Rozewie II to 14 latarnia, którą można zwiedzić.
Oprócz tego niedzielę 1 maja o godz. 12:00 w Blizarium Rozewskim odbędzie się wernisaż obrazów marynistycznych Grzegorza Kalinowskiego.
Przypomnijmy, że latarnia morska Rozewie I obchodzi w tym roku jubileusz 200-lecia.