02.05.2022 09:00 0 PM/UM Rumia

Oddaj krew w Rumi

Fot. UM Rumia

Zbliża się druga spośród zaplanowanych na ten rok zbiórek krwi w Rumi. Akcja odbędzie się 7 maja na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 (ul. Stoczniowców 6). Chętni muszą dokonać telefonicznej rejestracji.

Rejestracja odbywa się pod numerem: 58 679 65 71 (telefon czynny w godzinach: pon. 9:00-17:00; wt.-pt. 7:30-15:30). Dzięki telefonicznym zapisom i umawianiu potencjalnych dawców na konkretną godzinę cały proces związany z poborem krwi przebiega niezwykle sprawnie - czytamy na stronie rumskiego urzędu miasta.

Każdy, kto odda krew, otrzyma standardowy zestaw podarunkowy od Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku oraz pakiet miejskich gadżetów.

Fot. UM Rumia

Poniżej kilka ważnych informacji, o których musisz wiedzieć przed oddaniem krwi:

Krew jest żywą tkanką złożoną z krwinek czerwonych przenoszących tlen, krwinek białych broniących przed infekcją i płytek krwi odpowiedzialnych za krzepliwość. Elementy te zawieszone są w części płynnej krwi zwanej osoczem, zawierającej wodę, składniki mineralne i białka, w tym czynniki krzepnięcia. Objętość krwi dorosłego człowieka wynosi około 5 litrów, średnio 80 ml na 1 kg masy ciała, bezpiecznie można oddać ok. 12% tej objętości. Krew w organizmie ulega ciągłej wymianie, niezależnie od tego czy jesteś dawcą czy nie. Pamiętaj, że oddanie krwi nie powoduje większego jej wytwarzania.

Pobiera się 450 ml krwi, wyłącznie sprzętem jednorazowego użytku. Zabieg trwa 5-8 minut. Możesz oddać krew jeden raz, a jeśli chcesz możesz oddawać ją regularnie, co 8 tygodni. Kobiety 4 razy w roku, mężczyźni 6 razy w roku. Oddana krew jest szybko uzupełniania przez organizm, już po kilku godzinach jej objętość wraca do normy, a dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości i może wykonywać swoje zwykłe obowiązki.

Pobraną krew rozdziela się na następujące składniki stosowane w leczeniu pacjentów: koncentrat krwinek czerwonych, koncentrat krwinek płytkowych i osocze. Dawca w każdej chwili może wycofać zgodę na oddanie krwi lub poinformować o jej niezdatności do przetoczenia już po oddaniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości krwiodawca ma możliwość uzyskania informacji od lekarza Centrum Krwiodawstwa.

Możesz oddać krew, jeśli:

— jesteś w wieku od 18 do 65 roku życia i ważysz co najmniej 50 kilogramów; — w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie wykonano u ciebie akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała; — w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miałeś wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, arthroskopii, laparoskopii); — w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie byłeś leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24