W sobotę (23 kwietnia) przed pomnikiem głównym w Piaśnicy samorządowcy, mundurowi i mieszkańcy złożyli hołd ofiarom hitlerowskiej zbrodni. „Nie możemy zapomnieć, że zginęło tutaj prawie 14 tys. osób. Okrutne mordy dokonane przez nazistów od października 1939 roku do kwietnia 1940 roku są dowodem niewyobrażalnej zbrodni” - mówił podczas uroczystości wójt Przemysław Kiedrowski.
Piaśnica to Kaszubska Golgota. Od października 1939 do marca 1940 roku z rąk niemieckich okupantów, zginęło ponad 14 tys. osób. Ofiarami byli m.in. księża, nauczyciele, lekarze i dzieci. To największa nekropolia z czasów II wojny światowej na Pomorzu.
Przed pomnikiem głównym w Piaśnicy odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna z okazji Miesiąca Pamięci Narodowej. W wydarzeniu udział wzięła kompania honorowa 18. Wojskowego Oddziału Gospodarczego Batalion Dowodzenia MW, oficerowie Komendy Powiatowej Policji, Aresztu Śledczego, KP PSP oraz organizacje społeczne.
— Nie możemy zapomnieć, że zginęło tutaj prawie 14 tys. osób. Okrutne mordy dokonane przez nazistów od października 1939 roku do kwietnia 1940 roku są dowodem niewyobrażalnej zbrodni. To właśnie dziś, niż kiedykolwiek, kiedy trwa wojna na Ukrainie, trafia do naszej wyobraźni ogrom popełnionej w tym miejscu zbrodni – podkreślił wójt gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski.
Na uroczystości pojawili się także przedstawiciele władz, m.in. poseł Kazimierz Plocke, przedstawiciel Wojewody Pomorskiego, zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, wicestarosta wejherowski Jacek Thiel i wójt gminy Krokowa Adam Śliwicki. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.
Po modlitwie kpt. Marcin Grzywacz odczytał apel pamięci, zaś kompania 18 WOG uświetniła uroczystość trzykrotną salwą honorową. Uczniowie z gminy Wejherowo wystąpili w patriotycznym programie artystycznym. Wypuszczono także gołębie pocztowe w las na znak pamięci.
15:19
W Wejherowie częściej na hamulec naciśniemy na ulicy Przemysłowej. Wolniej pojedziemy też ulicą Rzeźnicką oraz Świętego Jana w kierunku tunelu na Węźle Kwiatowa.
Korkuje się również przejazd kolejowy przy ul. Sienkiewicza oraz ulica 3 Maja przy rondzie przy ulicy Sobieskiego.
Większego natężenia ruchu kierowcy powinni spodziewać się też na skrzyżowaniu ulic 12 Marca, Rybackiej i Gdańskiej.
O tej porze w cierpliwość trzeba uzbroić się też przejeżdżając przez Redę, zwłaszcza przy skrzyżowaniu z ulicą Pucką.
Zderzak w zderzak pojedziemy też ulicą Kosynierów w Rumi oraz Morską w Redzie.
Korkuje się również rumska ulica Dębogórska. Warto również omijać ulicę Hutniczą łączącą Rumię z Gdynią.
Z kolei na Półwysep Helski powinniśmy pojechać bez większych trudności.
14:15
Uwaga kierowcy. Od wtorku, szóstego czerwca, zostanie zmieniona organizacja ruchu na ulicach Necla i Gryfa Pomorskiego w Wejherowie. W związku z zakończeniem układania warstwy asfaltowej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Nie jest to jednak koniec prac budowlanych co może wiązać się z utrudnieniami oraz zwężeniam ijezdni.
14:30
W dniu 31.05.2023 r. (ŚRODA) od godz. 12:00 nastąpi zamknięcie odcinka ul. Wejherowskiej w Pucku w związku z realizacją inwestycji pn. „Modernizacja nawierzchni ul. Wejherowskiej i ul. Nowy Świat w Pucku”. Zamknięty zostanie odcinek od Ronda Solidarności do Ronda Macieja Płażyńskiego (oba ronda pozostają w pełni PRZEJEZDNE).
08:30
Płynnie, zarówno w stronę Lęborka, jak i Gdyni pojedziemy gościcińską górką w Gościcinie, natomiast dużo gorzej jest teraz właściwie w całym Bolszewie. Korek tworzy się zarówno na ulicy Zamostnej, jak i Szkolnej.
Duży ruch, choć nadal bez korków jest obecnie na ulicy Sobieskiego, Strzeleckiej i Kwiatowej w Wejherowie. Na ulicy 12 Marca zatrzymamy się jedynie przy zjeździe na byłą krajową szóstkę.
Większych problemów nie napotkają kierowcy poruszający się w stronę Obwodnicy Trójmiasta. Nogę z gazu zdejmą jedynie kierowcy w centrum Redy i Rumi. Natomiast przy samym wyjeździe z Obwodnicy jest teraz mały korek.
09:33
Kierowcy podróżujący w tej chwili ulicą Rzeźnicką w Wejherowie muszą nieco uzbroić się w cierpliwość. Podobnie wygląda sytuacja na ulicy Puckiej na przejeździe kolejowym.
Korkuje się też ulica Graniczna przy wyjeździe na ulicę Przemysłową. Zator widać również na ulicy Roszczynialskiego przy śmiechowskim cmentarzu.
Natomiast przez główne arterie Małego Trójmiasta powinniśmy przejechać bez większych trudności. Rozluźnił się również ruch na ulicy Hutniczej. Kierowcy korzystający z Obwodnicy Trójmiasta w kierunku Gdańska w korku mogą stanąć w okolicy estakady Kwiatkowskiego.