25.04.2022 10:10 2 WH/UM w Wejherowie
W sobotę (23 kwietnia) przed pomnikiem głównym w Piaśnicy samorządowcy, mundurowi i mieszkańcy złożyli hołd ofiarom hitlerowskiej zbrodni. „Nie możemy zapomnieć, że zginęło tutaj prawie 14 tys. osób. Okrutne mordy dokonane przez nazistów od października 1939 roku do kwietnia 1940 roku są dowodem niewyobrażalnej zbrodni” - mówił podczas uroczystości wójt Przemysław Kiedrowski.
Piaśnica to Kaszubska Golgota. Od października 1939 do marca 1940 roku z rąk niemieckich okupantów, zginęło ponad 14 tys. osób. Ofiarami byli m.in. księża, nauczyciele, lekarze i dzieci. To największa nekropolia z czasów II wojny światowej na Pomorzu.
Przed pomnikiem głównym w Piaśnicy odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna z okazji Miesiąca Pamięci Narodowej. W wydarzeniu udział wzięła kompania honorowa 18. Wojskowego Oddziału Gospodarczego Batalion Dowodzenia MW, oficerowie Komendy Powiatowej Policji, Aresztu Śledczego, KP PSP oraz organizacje społeczne.
— Nie możemy zapomnieć, że zginęło tutaj prawie 14 tys. osób. Okrutne mordy dokonane przez nazistów od października 1939 roku do kwietnia 1940 roku są dowodem niewyobrażalnej zbrodni. To właśnie dziś, niż kiedykolwiek, kiedy trwa wojna na Ukrainie, trafia do naszej wyobraźni ogrom popełnionej w tym miejscu zbrodni – podkreślił wójt gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski.
Na uroczystości pojawili się także przedstawiciele władz, m.in. poseł Kazimierz Plocke, przedstawiciel Wojewody Pomorskiego, zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, wicestarosta wejherowski Jacek Thiel i wójt gminy Krokowa Adam Śliwicki. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.
Po modlitwie kpt. Marcin Grzywacz odczytał apel pamięci, zaś kompania 18 WOG uświetniła uroczystość trzykrotną salwą honorową. Uczniowie z gminy Wejherowo wystąpili w patriotycznym programie artystycznym. Wypuszczono także gołębie pocztowe w las na znak pamięci.