13.04.2022 15:30 0 PM/TTM

W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej pamiętali o Piaśnicy

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej delegacje z terenu powiatu puckiego i wejherowskiego pojawiły się przy grobach w Piaśnicy, aby złożyć na nich kwiaty i w ten sposób oddać część poległym.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Przedstawiciele samorządów ziemi puckiej i wejherowskiej pojawili się w lesie piaśnickim.

Chcemy symbolicznie uczcić ofiary pomordowane w Lesie Piaśnickim. Nasze spotkanie jest dedykowane przyszłemu Rowerowemu Rajdowi Piaśnickiemu. W ubiegłym roku dotyczył pomordowanych księży ziemi puckiej. w tym roku chcemy tę formułę rozszerzyć, żeby uczcić również pomordowanych księży ziemi wejherowskiej. Rajd w tym roku przypadnie we wrześniu - mówił dla Twojej Telewizji Morskiej Michał Kowalski, radny powiatu puckiego.

Podczas wydarzenia pamiętano też o sytuacji na Ukrainie.

W historii Polski jest wiele tragicznych dat, które są związane z utratą dużej części społeczeństwa. Każda rocznica, która to przypomina to nie tylko oddanie hołdu ludziom, którzy zginęli, ale także pamięć na przyszłość, ostrzeżenie. Patrząc na to co dzisiaj się dzieje na Ukrainie okazuje się, że te ostrzeżenia są bardzo ważne. Pokazują, że lepiej żyć w pokoju, a nie patrzeć na groby ludzi, których już nie ma - mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

II Rowerowy Rajd Piaśnicki odbędzie się 10 września 2022 roku. Z kolei w dniach 21-24 kwietnia odbędą się X Dni Piaśnickie. Więcej informacji na stronie gminy Wejherowo.

Masowe egzekucje w Lasach Piaśnickich rozpoczęły się prawdopodobnie pod koniec października 1939 roku i trwały przez kilka miesięcy, do wiosny 1940 roku. Eksterminacja objęła polskie elity, m.in.: księży katolickich, nauczycieli, lekarzy, oficerów w stanie spoczynku, urzędników, kupców, posiadaczy ziemskich, prawników, pisarzy, dziennikarzy, pracowników służb mundurowych oraz absolwentów szkół wyższych. Piaśnica stała się miejscem kaźni członków organizacji i stowarzyszeń krzewiących polskość. Zgładzono też polskie, czeskie i niemieckie rodziny przywiezione z głębi III Rzeszy. Podobny los spotkał również pacjentów zakładów psychiatrycznych. Liczbę ofiar, która nie jest ostateczna, szacuje się na 12–14 tysięcy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...