13.04.2022 12:50 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Zamierzasz kupić panele fotowoltaiczne? Oto kilka istotnych porad!

Materiał Partnera

Żyjemy w czasach absolutnego boomu na fotowoltaikę. Coraz więcej osób chce obniżać rachunki za prąd, zyskiwać niezależność energetyczną, a jednocześnie przyczyniać się do poprawy jakości życia na naszej planecie. Korzyści z wyboru zielonej energii jest znacznie więcej. Dlatego zakup paneli fotowoltaicznych to słuszny trop. Jak nie pogubić się w gąszczu rynkowych propozycji i jak wybrać najlepsze moduły PV?

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? No właśnie… 

  Na rynku fotowoltaiki działa liczna rzesza sprawdzonych profesjonalistów oraz producentów sprzętu fotowoltaicznego. Naprawdę jest z czego wybierać! Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy istnieje jeden, idealny zestaw paneli fotowoltaicznych, który okaże się totalnym pewniakiem? Nie do końca. 

  Wszystko zależy od potrzeb konkretnego klienta. Dlatego jeszcze przed powstaniem projektu domowej elektrowni solarnej warto określić zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię, jak również budżet, który zamierzamy przeznaczyć na inwestycję. Warto również rozeznać się w aktualnych programach dofinansowania na fotowoltaikę. Mogą one uczynić inwestycję w panele jeszcze bardziej opłacalną. 

 

Istotne parametry - zwróć na nie uwagę! 

  Już o tym wspomnieliśmy. Na etapie budowy domu trzeba poznać jego przyszłe potrzeby energetyczne. Dlatego należy określić moc. W przypadku nowego domu będzie nieco trudniej. Wiedząc jednak, jaką moc będą miały zgromadzone w nim urządzenia elektryczne, jak również pamiętając, ile osób docelowo zamieszka pod danym dachem, możemy poczynić odpowiednie szacunki. Sprawa wydaje się łatwiejsza w przypadku już istniejącego domu. W takiej sytuacji do określenia zapotrzebowania na energię wystarczą rachunki za prąd z ostatnich 12 miesięcy. Możemy też posiłkować się kalkulatorami fotowoltaicznymi dostępnymi w internecie. 

  Sprawność paneli to drugi równie ważny czynnik. Chodzi tu przede wszystkim o wydajność modułów. Chcemy przecież, aby panele generowały dla nas możliwie najwięcej energii. Co zatem wpływa na ich efektywność? Wymiary, konstrukcja, a także parametry techniczne. Ale to zaledwie początek listy. Materiał, z jakiego powstały ogniwa ma znaczenie. Istotną rolę odgrywa dach, na którym zamontujemy panele PV - jego orientacja, kąt nachylenia, jak również sama konstrukcja. Ważne jest przy tym nasłonecznienie dachu oraz to, czy pozostaje on w zacienieniu. Jeśli tak, to jak długo w ciągu dnia. 

  Każdy z nas chce, by panele służyły mu jak najdłużej. Dlatego warto zwrócić uwagę także na ich żywotność. Dla wielu renomowanych producentów oczywiste jest, że panele powinny służyć co najmniej ćwierć wieku, a i po upływie tego czasu ich wydajność nie powinna ulegać znacznemu spadkowi. Stąd też warto sięgać po rozwiązania sprawdzonych marek, które mają na swoim koncie serię realizacji, które pracują bez zarzutu. Im wyższa trwałość instalacji PV, tym inwestycja stanie się bardziej opłacalna. 

  Deklaracja trwałości nie powinna pozostać bez pokrycia. Jako nabywcy paneli PV powinniśmy oczekiwać wieloletniej gwarancji na panele słoneczne. Producenci dają na nie od 10 do 25 lat. Ponadto możemy liczyć na gwarancję wydajności, która może wynieść ponad 20 lat. Pamiętajmy, że również sam montaż powinien być objęty gwarancją. Niezależnie od tego, jaki jest status gwarancji, zawsze możemy liczyć na wsparcie ekipy konserwatorskiej, o ile powierzymy inwestycję sprawdzonym specjalistom. 

Materiał Partnera

Wybieramy panele fotowoltaiczne - na co trzeba uważać 

  Panele fotowoltaiczne to niezwykle sprawna i nowoczesna technologia. Odznacza się niską awaryjnością, dużym bezpieczeństwem oraz wysoką trwałością. Obecnie mamy do czynienia z boomem na fotowoltaikę, a to oznacza, że rynek przeżywa zalew sprzętu OZE. Niestety nie zawsze jest to sprzęt wysokiej jakości. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?    Kupując panele PV, sprawdźmy, czy jego szyba jest cała. Jej pęknięcie może skutkować korozją ogniw oraz układu elektrycznego. Mikropęknięcia z kolei przyczyniają się do powstawania tzw. ścieżek ślimaczych. Ten mankament to domena tanich paneli PV. Pojawia się nawet kilka tygodni po montażu instalacji. Skutkiem wspomnianych usterek jest przeważnie znaczne obniżenie wydajności modułu. 

  Również wadliwa folia ochronna, jej odklejanie czy tzw. hotspoty - pod wpływem temperatury wypalają dziury w folii - to mankamenty, które mogą poważnie uszkadzać ogniwa, a w najgorszym przypadku prowadzić do pożaru całej instalacji. 

  Wybór właściwych paneli PV to zaledwie jedna strona medalu. Druga - to ich montaż. Musimy pamiętać, że jednym z najistotniejszych warunków poprawnego działania instalacji PV jest profesjonalne oraz precyzyjne dokonanie niezbędnych przełączeń, właściwego ułożenia kabli oraz optymalnego zamontowania panelu na odpowiednio przygotowanej konstrukcji. Naprawianie błędów montażowych wiąże się zazwyczaj z dużymi kosztami.   

Te technologie cieszą się coraz większą popularnością 

  Na cenę zestawu fotowoltaicznego wpływa zastosowana w panelach technologia. Oprócz utartych rozwiązań, coraz częściej producenci odwołują się do technologii PERC, która pozwala przetwarzać promienie słoneczne o różnych długościach fal. Technologia HALF CUT z kolei sprawdza się tam, gdzie mamy do czynienia z uporczywym zacienieniem. Cechuje ją również duża żywotność. Osoby, które rozważają natomiast zwiększenie wydajności paneli bez rozbudowy obecnej instalacji powinny przyjrzeć się bliżej produktom opartym o MWT, dzięki któremu panel zwiększa absorpcję promieni słonecznych. 


Czytaj również: