31.03.2022 11:00 6 AB/PUW COVID-19
Od piątku (1 kwietnia) szpital tymczasowy w Gdańsku przestanie pełnić swoją działalność. Decyzja została podjęta przez ministra zdrowia, natomiast obiekt został tak zaplanowany, aby w przypadku sytuacji kryzysowej, elementy wyposażenia mogły być wykorzystywane.
Szpital tymczasowy w Gdańsku został utworzony 19 stycznia 2022 roku. Obiekt przygotowany był na 330 miejsc w tym 20 intensywnej terapii. Od tamtego czasu placówka przyjęła łącznie 559 pacjentów z Covid-19.
— Szpital do obsługi pacjentów zaangażował blisko 400 pracowników, w tym 70 lekarzy i 160 pielęgniarek oraz ratowników medycznych. Od 2021 r., kiedy szpital tymczasowy po raz pierwszy rozpoczął funkcjonowanie, przyjęto łącznie 1367 pacjentów z Covid-19. Placówka była istotnym wsparciem dla szpitali stacjonarnych i pacjentów z całego województwa pomorskiego - informuje Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku.
W szpitalu działał także punkt szczepień, gdzie wykonano blisko 130 tysięcy szczepień przeciw Covid-19. Zakończenie działalności, nie oznacza jednak całkowitego zamknięcia obiektu.
— Szpital, mimo nazwy „tymczasowy”, został zaplanowany tak, by wszystkie elementy można było łatwo zdemontować i zmagazynować. Zastosowane rozwiązania pozwolą na szybką, ponowną mobilizację obiektu - czytamy na portalu urzędu wojewódzkiego.
W związku z decyzją, w środę (30 marca) wojewoda pomorski Dariusz Drelich spotkał się z przedstawicielami zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich SA, czyli właścicielem obiektu, gdzie znajduje się jeszcze szpital.