24.03.2022 12:00 1 PM
Reda, Świecino, Orle, Lubiatowo – tylko w ciągu ostatnich dni w tych miejscowościach doszło do pożarów traw czy ściółki leśnej. Strażacy apelują o zaprzestanie tego typu działań. Nie tylko nie przynoszą one żadnych korzyści glebie, ale wiążą się z wywołaniem zagrożenia pożarowego. Poza tym wypalanie traw jest zabronione przez prawo, o czym nie każdy pamięta.
Początek wiosny to czas, kiedy strażacy odnotowują więcej przypadków wypalania traw. To polska niechlubna tradycja, która liczy dziesiątki lat. I przekłada się na setki groźnych pożarów oraz hektary zdewastowanych terenów zielonych.
— Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza – czytamy w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.
Tylko w ostatnich dniach strażacy walczyli z pożarem traw w kilku miejscach powiatów wejherowskiego i puckiego. Na początku tygodnia zastęp OSP Choczewo został zadysponowany do pożaru suchej trawy w miejscowości Lubiatowo na ulicy Spacerowej w Lubiatowie. Sytuacja była o tyle groźna, że ogień zbliżał się do domków letniskowych.
— Działania przybyłego zastępu OSP Choczewo polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody w natarciu na palącą się suchą trawę od strony frontu pożaru, przy użyciu linii szybkiego natarcia. Po przygaszeniu pożaru na froncie przystąpiono do przelewania miejsca pożaru, w celu wyeliminowania wszelkich zarzewi ognia mogących spowodować ponowne powstanie pożaru – poinformowali strażacy.
W Orlu w weekend palił się młody las.
Przy pożarze trawy w Świecinie pracowali druhowie z OSP Krokowa.
Do pożaru trawy oraz śmieci wyjeżdżali także strażacy z OSP Reda.
Trwa kampania społeczna „Stop Pożarom Traw”. Jej przebieg to propagowanie bezpiecznego zachowania się w obszarach przyrodniczych. Więcej na temat kampanii tutaj.