07.03.2022 07:45 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Jak działa pralko-suszarka?

Materiał Partnera

Dzięki różnorodnym nowinkom technologicznym mamy do dyspozycji coraz więcej komfortowych rozwiązań, które w dużej mierze ułatwiają nam wykonywanie codziennych obowiązków. Obecnie produkowane urządzenia AGD są zwykle wyposażone w wiele funkcji, za sprawą których możemy zaoszczędzić czas, a nierzadko też miejsce w mieszkaniu. Doskonałym przykładem takiego sprzętu są pralko-suszarki, których popularność w ostatnim czasie znacząco wzrosła. Jak dokładnie działają takie urządzenia i co sprawia, że są tak wygodne w użyciu?

Podstawowe zasady działania pralko-suszarek

  Jak sama nazwa na to wskazuje, pralki z suszarkami to urządzenia, które łączą w sobie funkcje obu tych sprzętów. W ramach jednego cyklu możemy zatem nie tylko odświeżyć i gruntownie oczyścić nasze ubrania, ale też całkowicie je wysuszyć, w związku z czym nie ma potrzeby rozkładania tradycyjnej suszarki stojącej. Pralko-suszarki to alternatywa dla dwóch różnych urządzeń, które bywają ustawiane jedno na drugim lub obok siebie. W ich przypadku już na samym początku można zaprogramować cykl prania i suszenia, wobec czego nie musimy przekładać odzieży z jednego bębna do drugiego. 

Wygląd pralko-suszarki nie odbiega od tradycyjnej pralki, ponieważ i tutaj zwykle mamy do dyspozycji przednie drzwiczki. Co istotne, wcale nie musimy każdorazowo wykonywać zarówno prania, jak i suszenia – urządzenie może się zająć wyłącznie wyczyszczeniem ubrań, które później możemy rozwiesić w ogrodzie, jeśli mamy ku temu możliwości i chęć. 

Warto wspomnieć, że pralki z suszarkami możemy podzielić na dwa rodzaje:   • kondensacyjne – powietrze jest najpierw podgrzewane i wykorzystane do prania, po czym trafia do wymiennika ciepła, gdzie zostaje schłodzone i skroplone. Woda zostaje odprowadzona wężem odpływowym, z kolei w bębnie dochodzi do ponownego ogrzania powietrza w celu przeprowadzenia procesu suszenia;   • wywiewowe – ich cykl polega najpierw na ugniataniu ubrań w wodzie i z detergentami, tak by wszelkie zanieczyszczenia zostały usunięte, a później wilgoć ulega odwirowaniu (zupełnie jak w przypadku tradycyjnej pralki). Potem urządzenie pobiera powietrze z otoczenia, podgrzewa je, przepuszcza przez ubrania i odprowadza, co powtarza się tak długo, aż odzież jest całkowicie sucha.  

Największe zalety korzystania z pralko-suszarek

  Pralki z suszarkami to tak naprawdę urządzenia 2w1, co jednak w żaden sposób nie wpływa na ich efektywność. Znakomicie radzą sobie z wszelkimi zabrudzeniami na ubraniach, a przy tym dbają o ich dokładne wysuszenie bez żadnej szkody nawet dla najdelikatniejszych materiałów. Ponadto posiadają one wiele przydatnych funkcji. Przykładowo pralko-suszarka PerfectCare 900 EW9W161BC posiada program SteamCare, który, dzięki zastosowaniu pary, ogranicza zagniecenia na odzieży i tym samym minimalizuje potrzebę ich wyprasowania. Możemy z powodzeniem umieścić w niej nawet ubrania jedwabne lub podszyte puchem, ponieważ system DelicateCare dobierze właściwą temperaturę i ruchy bębna względem rodzaju tkaniny.

Jeśli wyposażymy się w pralko-suszarkę, z pewnością docenimy dużą oszczędność czasu. W zależności od wagi załadunku mogą wystarczyć zaledwie 3 godziny, by wyprać i wysuszyć ubrania, co oczywiście nie byłoby możliwe, gdybyśmy wykorzystywali tradycyjną rozkładaną suszarkę. Jest to także duża wygoda – ponieważ urządzenie samodzielnie po zakończeniu prania uruchomi proces suszenia, nie musimy pilnować, aby po wyznaczonym czasie wyjąć odzież i przenieść je do bębna suszarki. W żadnym razie nie rezygnujemy przy tym z zapachu świeżego prania, który tak uwielbia wiele osób. 

Pralki z suszarkami to też rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów posiadających niewielkie łazienki lub ograniczony metraż w mieszkaniu. Nieduża ilość miejsca może zwyczajnie nie pozwolić nam na zakup dwóch oddzielnych urządzeń, nawet jeśli postanowilibyśmy je ustawić jedno na drugim. Tymczasem rozmiar pralko-suszarki nie odbiega znacząco od zwykłej pralki, w związku z czym wpasuje się nawet w minimalistyczne wnętrza, gdzie tak naprawdę liczy się maksymalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego. 


Czytaj również: