28.02.2022 11:30 0 PM

49. rocznica śmierci admirała Unruga

Hel/Fot. Pomorska Policja

W Helu i w Gdyni odbyły się uroczystości upamiętniające 49. rocznicę śmierci admirała floty Józefa Unruga, dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża. Wybrzeże wraz z Helem, bronione przez admirała Józefa Unruga i jego żołnierzy, było jednym z najdłużej utrzymujących się punktów oporu w wojnie obronnej Polski 1939 roku.

Hel/Fot. Pomorska Policja Hel/Fot. Pomorska Policja Hel/Fot. Pomorska Policja Hel/Fot. Pomorska Policja Hel/Fot. Pomorska Policja Uroczystości na Oksywiu/Fot. PUW Hel/Fot. UM Hel Hel/Fot. UM Hel Hel/Fot. UM Hel Hel/Fot. UM Hel Hel/Fot. UM Hel Hel/Fot. UM Hel Hel/Fot. UM Hel

W niedzielę (27 lutego), dzień przed 49. rocznicą śmierci admirała floty Józefa Unruga, w Helu odbyły się uroczystości upamiętniające dowódcę Marynarki Wojennej w latach 1925-1939 i Obrony Wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939. Uroczystości rozpoczęły się przy mogile Obrońców Helu na cmentarzu komunalnym, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów na pomniku Obrońców Helu.

O 11:00 odprawiona została uroczysta msza w intencji śp. admirała floty Józefa Unruga, a po mszy odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy memoratywnej w hołdzie bohaterskiemu dowódcy Obrony Wybrzeża w 1939 roku. Tablica znajduje się na budynku kościoła – informuje helski urząd miasta.

Podczas uroczystości wręczono medale „Pro Patria” osobom, które kultywują pamięć o adm. floty Józefie Unrugu. Medal otrzymała wnuczka admirała Barbara Unrug oraz o. Ireneusz Główczewski, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała.

Również w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni w sobotę (26 lutego) odbyły się rocznicowe uroczystości. To tam admirał Józef Unrug i jego żona Zofia spoczęli w październiku 2018 roku.

Obchody 49.rocznicy śmierci admirała zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Złożono także kwiaty w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Józef Unrug urodził się w 1884 r. w Brandenburgu niedaleko Berlina jako Joseph Michael Hubert von Unruh, syn pruskiego oficera. W I wojnie światowej służył w cesarskiej marynarce wojennej. W 1919 r. wstąpił do Wojska Polskiego w stopniu kapitana marynarki, admiralski awans otrzymał w 1932 r. 

19 maja 1919 r. zgłosił gotowość do odbudowy polskiej marynarki wojennej, tworzył i odbudowywał polską flotę wojenną, w 1925 r. został jej dowódcą. W 1933 r. otrzymał awans do stopnia kontradmirała, a tuż przed wybuchem II wojny światowej, objął stanowisko dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża. Wybrzeże wraz z Helem, bronione przez admirała Józefa Unruga i jego żołnierzy, było jednym z najdłużej utrzymujących się punktów oporu w wojnie obronnej Polski 1939 r.

Admirał Unrug zawsze chciał spocząć w Polsce, ale w swoim testamencie zastrzegł, że jego prochy mogą wrócić do Polski tylko wtedy, gdy godny pogrzeb znajdą szczątki trzech zamordowanych przez bezpiekę komandorów. Nazywał ich swoimi najlepszymi oficerami. W grudniu 2017 r. w Gdyni odbył się pogrzeb trzech oficerów Marynarki Wojennej - Stanisława Mieszkowskiego, Jerzego Staniewicza i Zbigniewa Przybyszewskiego, skazanych i straconych w 1952 r. na podstawie fałszywych dowodów na śmierć za szpiegostwo i dywersję.`


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...