21.02.2022 13:00 0 PM

Rośnie liczba kryzysów i załamań spowodowanych przez pandemię

Fot. Pixabay.com

Średnio w ciągu doby na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego na gdańskim Srebrzysku zgłasza się od kilku do kilkunastu młodych pacjentów w wieku od 10 do 17 lat. Według specjalistów pandemia pogłębiła problemy młodych ludzi. Z pomocą nieletnim pacjentom wyszedł samorząd województwa pomorskiego.

Od ośmiu miesięcy w tzw. szpitalach marszałkowskich działa kilka specjalistycznych poradni, które udzielają doraźnego wsparcia terapeutycznego i psychologicznego młodym ludziom i ich rodzinom. Warto podkreślić, że interwencja psychiatry i leczenie szpitalne powinny być ostatnią z form pomocy w kryzysie – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Jak mówią specjaliści, problemy dzieci i młodzieży pogłębiła pandemia. U uczniów, którzy już wcześniej borykali się z zaburzeniami psychicznymi ten stan się zaostrzył.

Na izbę przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku trafiają coraz młodsi pacjenci i są to coraz trudniejsze przypadki. Jak tłumaczy rzeczniczka szpitala Anna Czarnowska często małoletni wymagają natychmiastowej hospitalizacji, bo ich życie i zdrowie jest zagrożone. Główne problemy, to depresja, zaburzenia zachowania i odżywiania. Najczęściej wynikają one m.in. z relacji w szkole, rodzinie czy z rówieśnikami.

W izbie przyjęć często pojawiają się młodzi pacjenci, którzy nadużywają substancji psychoaktywnych, część jest już uzależniona. Chodzi o środki farmakologiczne, narkotyki, używki i inne stymulanty, które wyzwalają negatywne emocje i zachowania. Wiele osób ma objawy depresji, które mogą przerodzić się w zespół depresyjny, a ten nieleczony może wywoływać autoagresję. W najgorszym przypadku kończy się to próbami samobójczymi – podkreśla Czarnowska.

Niestety wraz ze wzrostem liczby prób samobójczych w Polsce obniża się wiek, w którym są podejmowane.

Według raportu serwisu ‘Życie warte jest rozmowy’ w 2021 roku 1439 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, z czego 127 prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu z  2020 roku to o 77 proc. więcej zachowań samobójczych oraz o 19 proc. więcej śmierci samobójczych - czytamy na pomorskie.eu.

Z pomocą nieletnim pacjentom wyszedł samorząd województwa pomorskiego. W szpitalach marszałkowskich od czerwca 2021 roku działają specjalistyczne poradnie środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Pełnią rolę tzw. pierwszego poziomu zabezpieczenia.

Opieka środowiskowa opiera się głównie na leczeniu pacjentów poza szpitalem. Z pomocy w ośrodkach korzystają dzieci i młodzież szkolna oraz uczniowie szkół średnich do 18 lat lub w przypadku osoby uczącej się do ukończenia 21 roku życia. Pomoc jest dostosowana indywidualnie do danego przypadku i obejmuje całe rodziny.

Jeżeli szukasz pomocy możesz skorzystać z działających całą dobę, siedem dni w tygodniu, telefonów zaufania:

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży --> 116 111

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka --> 800 121 212


Czytaj również: