28.01.2022 13:30 8 PM
Trwają intensywne prace nad budową Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Obecnie PGE i Ørsted poszukują partnera, z którym podpiszą umowę najmu statków instalacyjnych. Rozpoczął się także przetarg na przygotowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW i Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW. Produkcja energii elektrycznej ma rozpocząć się w 2026 roku.
PGE i Ørsted rozpoczynają poszukiwania partnera, z którym podpiszą umowę najmu statków instalacyjnych, które wesprą prace przy montażu generatorów turbin wiatrowych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica.
— Budowa Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica to strategiczny projekt inwestycyjny Grupy PGE, realizowany w partnerstwie z Ørsted i największa inwestycja wiatrowa na Morzu Bałtyckim. Ma też kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki. Chcemy aby udział polskich przedsiębiorstw w realizacji morskich inwestycji wiatrowych był jak największy – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.
Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW, jest planowane na 2026 rok. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW ma być oddany do 2027 roku. Wiadomo także, że na terenie gminy Choczewo powstanie stacja elektroenergetyczna. Stąd popłynie prąd na Polskę.
Źródło: baltica.energy
W 2022 roku partnerzy projektu spodziewają się otrzymania decyzji środowiskowej dla części przesyłowej na lądzie, a także rozpoczną pracę nad pozyskaniem pozwoleń na budowę. Jest to ostatnie pozwolenie wymagane polskim prawem przed podjęciem finalnej decyzji inwersyjnej.